Maďarský premiér Viktor Orbán v úterý po zasedání vlády oznámil, že zadlužení země bude sníženo o čtyři procentní body, z dosavadních 77 procent na 73 procent HDP. Vláda na to použije vytvořené rezervy, uvedl premiér podle agentury AFP.

"Vláda sníží národní dluh o čtyři procenta. Během příštích dvou měsíců splatíme asi čtyři miliardy eur (asi 98 miliard Kč), aniž bychom si brali nové úvěry, protože dluhy jsou naším nepřítelem číslo jedna," řekl Orbán.

Upřesnil, že tři miliardy eur vezme vláda z devizových rezerv státu a jednu miliardu ze soukromých penzijních fondů, které loni zestátnila.

Orbán již dříve oznámil, že chce zadlužení země snížit do konce roku 2012 pod 70 procent HDP a do konce roku 2014 až k 60 procentům HDP.

Daně stoupnou

Vláda se také rozhodla přijmout opatření zaručující snížení rozpočtového schodku ke třem procentům HDP, jak požadují maastrichtská kriteria Evropské unie.

V důsledku nižšího ekonomického růstu, než jaký se očekával (kolem dvou procent v roce 2011 místo tří procent), vláda bude muset zajistit asi 100 miliard forintů (asi 8,8 miliardy Kč) navíc.

"Zvýšíme daně na hry, tabák, alkohol a naftu," oznámil ministr hospodářství György Matolcsy. "Kromě toho musíme zefektivnit výběr daní, zejména z přidané hodnoty, a prosadit úspory nákladů ve veřejné správě," dodal.

Související

Komentáře ke článku