Nezvládnutý startovací manévr je podle letového dispečera za havárií letadla s hokejovým týmem u ruské Jaroslavle. Arij Novik na kritický start letounu na letišti Tunošna dohlížel.

Pilot si na nic nestěžoval

Podle Novika letadlo příliš dlouho na ranveji nabíralo rychlost a od země se odpoutalo později, než mělo. "Velitel požádal o povolení ke startu, které dostal," vypověděl osmatřicetiletý Novik, který práci vykonává 12 let. "Pilot měl pak navázat spojení s věží v okamžiku, kdy se dostane do letové výšky 200 metrů. To už se nestalo."

Podle Novika si pilot na žádné problémy s letounem nestěžoval, start probíhal normálně. "Letadlo se rozjelo ke startu přesně v 16.00 moskevského času (14.00 SELČ)," pokračoval dispečer.

"Spadlo doslova po minutě od startu, nebylo víc než deset metrů nad zemí. Pilot přejel bod, kdy se měl odpoutat od země, a to o několik desítek metrů. Opustil dokonce ranvej a vyjel už mimo dráhu, až odtud se pak vznesl. Po zlomku vteřiny se naklonil na levý bok a spadl."

Podle jednoho z přítomných policistů z letadla po pádu vyšlehly plameny, které údajně dosahovaly výše devítipatrového domu.

Přiletí i Medveděv

Podle Novika sloužila v době havárie na věži letiště zesílená směna dispečerů, protože ve čtvrtek ve městě začne mezinárodní politické fórum za účasti mnoha významných hostů včetně prezidenta Dmitrije Medveděva. Očekával se proto výrazně silnější provoz.

Mezinárodní konference se mimochodem uskuteční právě ve sportovní hale Arena 2000, v níž své domácí ligové zápasy hrají hokejisté Lokomotivu. Proto policie halu zablokovala a nepouští dovnitř fanoušky klubu, kteří tam chtějí položit kytice květů. Podle některých médií není jisté, že se mezinárodní fórum vůbec uskuteční.

Rusové hledají viníka letecké havárie, při které zahynuli čeští hokejisté
vybuch_letadla.mp4.jpg

Kancelář ruského prezidenta oznámila, že Medveděv se ve čtvrtek do Jaroslavle vydá, aby tam navštívil místo letecké havárie.

Očekávaná návštěva významných hostů byla i důvodem přítomnosti silných policejních hlídek, které se v době katastrofy pohybovaly poblíž letiště. Jeden z policistů potvrdil, že letoun spadl jen malou chvíli poté, co se odpoutal od země.

fotogalerie: Neštěstí Lokomotivu Jaroslavl