Libye se může stát rozbuškou pro celý severoafrický region, bojí se diplomaté z OSN a zástupci USA. Problémem je množství zbraní, které se v zemi nachází a nikdo je nestřeží.

Zbraně z nehlídných zbrojních skladů, jež po sobě zanechala Kaddáfího diktatura, si mohou lehce najít cestu na černý trh a přispět tak k vyzbrojení teroristů, banditů či kohokoliv jiného. Revolucemi otřásaný region by si tak zadělal na další potíže.

O tom, že se bezpečnostní experti obávají rozšíření levných zbraní v regionu, psal deník New York Times už v březnu, kdy konflikt vypukl. Novináři tehdy přípomněli případy v historii, kdy vyrabování státních skladů zbraní ze strany civilního obyvatelstva vedlo k rozpoutání chaosu a dlouhotrvajícího násilí.

Stalo se tak kupříkladu v Albánii v roce 1997 a v Iráku počátkem americké invaze. Nyní se zdá, že se obavy bezpečnostních analytiků naplňují.

List ve své reportáži popsal objevení skladu se zbraněmi, z něhož zmizely rakety odpalované z ramene a naváděné teplem.

Hrozba pro civilní lety

"Rozšíření těchto střel v regionu by mohlo být pohromou pro komerční lety," podotkl pro New York Times Peter Bouckaert z Human Rights Watch. Rakety by totiž teroristé mohli použít k sestřelování civilních letadel, jak se o to už dříve pokusili při neúspěšném útoku na izraelský charterový let.

Rakety typu STRELA-2M, které zmizely z objeveného skladu, už byly v Libyi zjištěny dříve. Jde o zbraně především ruské provenience, které se do Libye dostaly ze zemí země bývalého východního bloku.

Problémem prý je, že dříve, než sklady vůbec obejví vojáci věrní prozatimní vládě nebo třeba zástupci lidskoprávních organizací, na jejich existenci přijdou místní lidé. Ti tak většinu cenných zbraní odnesou a posléze se je snaží prodat na černém trhu.

"Rozšíření zbraní po regionu nyní představuje obrovskou hrozbu," podotkl specialista americké vlády pro boj s terorismem John. O. Brennan. "Na spoustě míst totiž panuje bezvládí." Že je zajištění skladů zbraní jedním z nejdůležitějších úkolů prozatimní libyjské vlády, prohlásila i americká ministryně zahraničí Hillary Clintonová.

Související