Čínské ekonomice pro další růst již nestačí soustředit se na vývoz a levnou pracovní sílu, pokud si nevytvoří velké celosvětově uznávané značky, přijde do tří až pěti let o konkurenceschopnost a investice. Tuto varovnou nótu vyslal včera v rozhovoru pro Bloomberg Jack Welch, bývalý šéf koncernu General Electric působícího i v Číně.

Nejmovitější Číňané se navíc ve své vlasti přestávají cítit dobře a podle vyjádření jednoho z nich pro agenturu AP sní o brzkém odchodu ze země. To by jedné z největší ekonomik světa také zasadilo citelnou ránu.

Čína si dle včera zveřejněného celosvětového žebříčku konkurenceschopnosti zemí sestavovaného Světovým ekonomickým fórem (WEF) letos polepšila, dostala se na 26. místo z loňské 28. pozice.

Welch ale varuje, že rostoucí mzdy příliš živí inflaci a mohou přimět velké mezinárodní výrobce snažící se nyní ušetřit každý dolar k přesunu produkce do Vietnamu a afrických zemí.

„Nyní je ještě Čína daleko od ztráty konkurenceschopnosti, ale stane se to. Tři nebo pět let a stane se to,“ varuje bývalý šéf koncernu, který si v lednu po současným vedením vytyčil cíl dvouciferného růstu tržeb v Číně pro letošní a další roky.

„Právě teď Číně scházejí celosvětově uznávané značky,“ označil problém asijské velmoci Welch a dodal, že tento stav nemůže trvat dlouho a musí nastoupit inovace a tvorba celosvětově uznávaných jmen.

„Musí si vytvořit deset tisíc firem, jako je Apple,“ s nadsázkou poradil Welch čínským centrálním plánovačům.

Zbývá vám ještě 30 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se