Více než 120 tisíc obyvatel amerického státu Pensylvánie musí na tři dny opustit oblasti podél řeky Susquehanna kvůli blížící se povodni. Rozsáhlé záplavy s devastujícími účinky postihly tento region v roce 1972.

Podle agentury AP úřady předpokládají, že hladina řeky stoupne v nočních hodinách o 12,5 metru, tedy minimálně na úroveň hrází, které chrání hustě osídlené oblasti Wilkes-Barre a Kingston.

Jen z města Wilkes-Barre je evakuováno na 20 tisíc lidí, což představuje polovinu všech obyvatel města, řekl deníku Los Angeles Times mluvčí města Drew McLaughlin.

Obyvatelé musejí povinně opustit své domovy do 16 hodin místního času (22:00 SELČ) a počítat s tím, že se domů nevrátí dříve než za tři dny.

Úřady jim proto doporučily, aby si vzali dostatek potravin, oblečení a léků. Od poledne jsou také z důvodu blížící se povodně uzavřeny všechny obchody a úřady.

Za zvýšeným množstvím vody v řece jsou odpovědné lijáky, které vyvolala slábnoucí tropická bouře Lee a které ve čtvrtek způsobily spoušť na severovýchodě USA.

 

Záplavy přerušily provoz na několika hlavních silničních a dálničních tazích. Řada škol musela na zrušit vyučování.

O víkendu Lee přinesl přes 30 centimetrů srážek do New Orléansu v americkém státu Louisiana. V oblastech na jihu USA bouře způsobila také několik tornád.

V Pensylvánii jsou již v souvislosti se záplavami hlášeni dva mrtví.

Související