Bývalého šéfa Mezinárodního měnového fondu (MMF) Dominique Strauss-Kahna v pondělí vyslýchala francouzská policie. Učinila tak na základě trestního oznámení pro pokus o znásilnění, které na něj podala francouzská novinářka a spisovatelka Tristane Banonová. Na svém webu to uvádí stanice BBC.

Banonová Strauss-Kahna zažalovala až po té, co byl v New Yorku zatčen kvůli údajnému pokusu o znásilnění tamní hotelové pokojské. Obžalovaný Francouz si sám zažádal o to, aby výslech proběhl co nejdříve, a všechna obvinění odmítá.

K údajnému pokusu o znásilnění Banonové mělo dojít již v roce 2003. Dotčená se však rozhodla zažalovat Strauss-Kahna až letos po vypuknutí newyorské kauzy. Předtím se prý obávala, že by její případné žalobě nikdo nevěřil.

Spojenci dvaašedesátiletého Strausse-Kahna, který byl kdysi považován za vážného kandidáta na prezidenta, současná nařčení odmítají. Podle nich by mohlo jít o součást politického boje.

Nezávislí pozorovatelé upozorňují, že i když Strauss-Kahn zůstává z právního hlediska nevinný, jeho popularita se následkem sexuálních skandálů z posledních měsíců ale snížila. Nadále však pro mnoho Francouzů zůstává vhodnějším prezidentským kandidátem než Nicolas Sarkozy.

Související