Libyjský vůdce, ač se na veřejnosti neukázal už několik měsíců, znovu přišel se vzkazem svému lidu. Nevzdávejte se těm, kteří kolonizují naši zemi, zněla zpráva, kterou v pondělí přečetl majitel syrské televizní stanice Ar-Raj. Nebylo to poprvé, kdy právě tuto televizi Kaddáfí ke svým proslovům využil.

"Dnes nebo v noci na dnešek jsme měli odvysílat televizní projev vůdce bojovníků, ale z bezpečnostních důvodů bylo odvysílání tohoto projevu odloženo," řekl majitel syrské stanice, než přečetl Kaddáfího prohlášení.

"Nemůžeme Libyi zase postoupit kolonizátorům... nedá se dělat nic jiného než bojovat do úplného vítězství a zhatit tento státní převrat," četl podle agentury AFP majitel syrské televize Mišán Džabúrí z textu, o kterém řekl, že jde o poselství Kaddáfího. "Nemůžeme dát naši ropu francouzskému lidu," podotkl také podle stejné agentury.

Kaddáfí se měl objevit mezi "bojovníky a lidem, kteří vedou boj z libyjského území, a nikoli z Venezuely, Nigeru nebo odkudkoli jinud," píše agentura Reuters.

Právě o Nigeru se mluvilo v posledních dnech jako o Kaddáfího možnosti pro útěk. Podle televize Al-Arabíja sem uprchlo už přes třicet lidí z plukovníkova blízkého okolí. Včetně Kaddáfího rodiny. Zatím posledním, kdo měl překročit hranice, je jeho syn Saadí, informuje Al-Džazíra.

Libyjští povstalci kvůli šířícím se vnitřním konfliktům, které by je mohly v boji proti diktátorovi oslabit, chtějí sestavit novou vládu. Ta by měla počítat už také se zástupci jednotlivých skupin z regionů, uvedl premiér rebelské Přechodné národní rady (NTC) Mahmúd Džibríl.

Šéf NTC Mustafá Abdúl Džalíl o víkendu poprvé navštívil dobytou metropoli Tripolis. Vláda se sem z Benghází ale přesune prý až po úplném osvobození země.

Velkým úspěchem povstalecké vlády je oficiální uznání jako jediného a legitimního zástupce Libye ze strany Číny. Ta se ke kroku odhodlala jako vůbec poslední ze všech členů OSN, informovala agentura Nová Čína.

Už minulý týden Čína požádala NTC, aby byly zajištěny zájmy čínských firem v Libyi. Právě ty by se mohly ve velkém podílet na obnově země po pádu režimu Muammara Kaddáfího. 

Související