V pondělí začalo zasedání Valného shromáždění OSN v New Yorku. Hlavním tématem bude jednání o vyhlášení nezávislosti palestinského státu. Očekává se, že USA při případném hlasování návrh nepodpoří.

Podle španělského listu El Mundo dnes Barack Obama pohrozil americkým vetem. Vadí mu, že Palestinci svůj návrh nekonzultovali s Izraelci a řekl, že "problém spočívá v tom, že ani jedna strana není připravena činit kompromisy, které jsou nutné pro další postup."


Nicméně ani příznivci samostatné Palestiny se neshodují v tom, jak by případná rezoluce měla vypadat. Editor webových stránek OSN Mark Leon Goldberg hovoří o dvou možných scénářích.

Scénáře možného vývoje v Palestině

V prvním případě bude podle Goldberga rezoluce pro Palestinu navrhovat plné členství v OSN, což by znamenalo faktické vyhlášení nezávislosti. Takové rozhodnutí však vyžaduje hlasovaní v Radě bezpečnosti, kde hrozí americké veto.

Druhou možností je, že Palestina získá tzv. "statut pozorovatele" na Valném shromáždění OSN. Díky tomu by se mohla plnohodnotněji zapojit do debat v OSN a přidružených mezinárodních organizacích. Pro získání tohoto statutu není třeba hlasování v Radě bezpečnosti.

Jednání je s napětím očekáváno především v Palestině a Izraeli. Palestinci se rozhodli na den hlasování (20. září) uspořádat hromadný pochod s názvem "Palestina 194" z Ramalláhu do Jeruzaléma. Vyjadřují tím své naděje na to, že se Palestina stane 194. členem OSN.

Izraelci, především židovští osadníci, se plánovaného pochodu velice obávají. Izraelská policie a armáda bude v plné pohotovosti.

Zajímavé jsou výsledky průzkumu, který před pár týdny učinil britský list The Guardian. Většina obyvatel Británie, Francie a Německa podle něj vznik samostatné Palestiny podporuje.

Související