Mladí lidé z Minsku se letos budou muset připojit ke sklizni brambor a ovoce. Díky povinným pracem na polích a v sadech si tak "městské děti" zadarmo vyzkouší, jak tvrdě musí pracovat venkovský lid. S nápadem přišel primátor běloruského hlavního města Mikalaj Laducky.

Povinné brigády budou mít podle primátora pozitivní vliv na zdraví i výchovu mladých, píše polský list Gazeta Wyborcza. Laducky je navíc přesvědčen, že jeho plán podpoří jak učitelé škol, tak i rodiče mladých.

"To je šílený nápad, děti se mají učit a ne sbírat brambory," prohlásila nejmenovaná učitelka z Hrodna. "Jde o pokračování sovětského přístupu k výchově mládeže. Rodiče pochopili, že je to hloupost, ale vědí také, že jestli úřady něco naplánovaly, nemá smysl se proti tomu bránit," rozčiluje se dlouholetý ředitel jednoho ze soukromých gymnázií v Minsku, které tamní úřady před několika lety zavřely.

Podle deníku iniciativa minského primátora vyvolala v běloruských prorežimních médiích velký ohlas, není prý proto vyloučeno, že si z hlavního města vezmou příklad i jiné oblasti země.

Šéf jednoho z odborových svazů, který za sovětských dob pracoval jako náměstek předsedy kolchozu, si myslí, že zemědělská družstva pomoc mládeže uvítají. Hlavně proto, že za ni nebudou muset nic platit.

Běloruské hospodářství je v hluboké krizi, země musela na jaře devalvovat svou měnu, drasticky vzrostly ceny.

Brigády v zemědělství byly nejen v Sovětském svazu, ale i v jiných zemích bývalého komunistického bloku každoroční povinností mladých lidí. Mládež při nich měla nejen pomoci rolníkům, ale i získat kladný vztah ke kolektivnímu zemědělství. Efekt byl ale často opačný, připomíná Gazeta Wyborcza.

"Příjezd do kolchozu znamenal kulturní šok. Ukázalo se, že je tam jiná realita: těžká práce za mizerné peníze, všudypřítomné opilství a nenávist venkovské mládeže k vrstevníkům z města," vzpomíná na brigády v kolchozech jistý běloruský publicista.