Jednomu z nejbohatších Rusů, miliardáři Michailu Prochorovovi, hrozí náhlý konec politické kariéry. Prochorov koncem června s požehnáním Kremlu stanul v čele nové strany Pravá věc, která má v příštím ruském parlamentu zaplnit dosud chybějící zastoupení liberálů.

Ale během nynějšího stranického sjezdu se dostal do ostrého konfliktu s Kremlem a byl svými odpůrci odstraněn z vedení a vyloučen ze strany. Pravou věc má navíc převzít jeho velký protivník Andrej Dunajev.

Prochorov v reakci na nečekaný vývoj sjezdu nejprve obvinil Kreml z pokusu o "nepřátelské převzetí" strany a zapřisáhl se, že sám v žádném případě neodejde.

Ve čtvrtek pak vyzval své stoupence k odchodu ze "strany loutek", řízené šedou eminencí Kremlu Vladislavem Surkovem, a k založení nového uskupení. Pohrozil také stížností k prezidentu Dmitriji Medveděvovi a premiérovi Vladimiru Putinovi, a nakonec se nechal slyšet, že se prosincových voleb nezúčastní.

Podle ústřední volební komise by stejně nové Prochorovovo uskupení nebylo k volbám připuštěno, protože seznam stran je už uzavřen. Miliardář však "nevylučuje", že bude kandidovat v prezidentských volbách v březnu 2012, a mezitím se hodlá domáhat vrácení 500 milionů rublů, které mezitím do Pravé věci investoval.

Zachoval si tvář, ale v politice nemá šanci

Podle serveru NEWSru.com tímto vývojem "Prochorov získal jedinečnou možnost zůstat v ruské politice, protože si zachoval tvář a vyhnul se pravděpodobnému fiasku v prosincových volbách". Jiní pozorovatelé však usuzují, že v ruské politice, kterou fakticky ovládá jedna vládnoucí strana, miliardář nemá šanci.

Podle prognózy agentury VCIOM parlamentní volby vyhraje Jednotné Rusko premiéra Putina s 55 procenty hlasy, následovaná komunisty a nacionalisty Vladimira Žirinovského a menší stranou Spravedlivé Rusko, která se pohybuje na hraně zvolitelnosti do sněmovny. Pravá věc podle sociologů získá necelých pět procent hlasů.

V pozadí sporu byla zřejmě Prochorovova úporná snaha prosadit mezi kandidáty do prosincových parlamentních voleb i kontroverzního bojovníka s narkotiky Jevgenije Rojzmana, navzdory aktivistově kriminální minulosti, která se prezidentovi nelíbí. Prochorov se však zapřisáhl, že raději odejde, než aby se Rojzmana vzdal.

Politici a politologové nyní zvažují, zda konflikt je skutečný, anebo jen fingovaný. Někteří připomínají, že v minulosti Kreml podobným způsobem vyšachoval expremiéra Michaila Kasjanova z vedení jeho strany. Jiní naopak podezírají, že skandál má Prochorova zbavit nálepky loutky Kremlu. Podle průzkumů se nová strana dosud nalézá pod prahem zvolitelnosti, ačkoliv Prochorov sliboval 15 procent hlasů. Ve sporu však miliardář získal na svou stranu například známou zpěvačku Allu Pugačovovou.

Šestačtyřicetiletého Prochorova, jehož jmění časopis Forbes odhadl na 18 miliard dolarů, vstoupil do ruské politiky jako první oligarcha od dob ropného magnáta Michaila Chodorkovského, který na politické ambice doplatil uvězněním. Prochorov však postupoval ve shodě s Kremlem, přinejmenším do chvíle, než se zřejmě vymkl kontrole.

Související