Izraelský premiér Benjamin Netanjahu po čtvrtečním setkání s českým premiérem Petrem Nečasem oznámil, že v příštích dnech pojede na zasedání Valného shromáždění OSN a vysvětlí na něm izraelský názor na úsilí Palestinců o uznání státu.

Oba předsedové vlád na tiskové konferenci shodně uvedli, že nepodporují jednostranné kroky, k nimž chystanou palestinskou žádost řadí.

Palestinské vedení chce příští pátek v OSN požádat o uznání palestinských autonomních území za stát.

Jak Nečas, tak Netanjahu shodně tvrdili, že jedinou cestou k míru je dialog. "Řekněme si, že si sedneme za stůl a začneme jednat. To je izraelská pozice a je takto jednoduchá. Musíme prezentovat pravdu," sdělil izraelský premiér. Doufá, že Palestinci nakonec pochopí, že přímý dialog s Izraelem nemohou obejít.

Palestinci svou plánovanou žádost o uznání státnosti zdůvodňují tím, že dosavadní mírové rozhovory s Izraelem k výsledku nevedly a jsou znovu zablokovány.

Premiér Nečas se jasně nevyjádřil k otázce, jak bude ČR v OSN v případě rezoluce o Palestině hlasovat. "Mohu pouze konstatovat, že jsme přesvědčeni, že jakýkoli jednostranný krok mírový proces pouze poškodí a my jednostranné kroky nepodporujeme," řekl.

Zdůraznil, že ČR zatím nezná ani obsah palestinské žádosti, ani proceduru, o jakou budou Palestinci v OSN usilovat. Řekl ale v tomto kontextu, že Česká republika a Izrael se v mezinárodních institucích vzájemně podporují.

Šéfka diplomacie Evropské unie Catherine Ashtonová a další evropští diplomaté ve čtvrtek vyjednávali s Palestinci o posílení jejich statusu v OSN. Diplomaté nevylučují plné členství, ale nyní ho nepodporují, možná až v budoucnu.

O zákulisí intenzivních diplomatických jednání, která se tento týden vedou na Blízkém východě, ve čtvrtek informoval deník The Jerusalem Post (TJP). Palestinské vedení je odhodláno požádat o plné členství v pátek 23.září, kdy na Valném shromáždění OSN promluví předseda jejich samosprávy Mahmúd Abbás.

Zaorálek je pro uznání Palestiny

Naopak stínový ministr zahraničí za ČSSD Lubomír Zaorálek se domnívá, že Česká republika by měla zaujmout vstřícný postoj k žádosti Palestiny o uznání za řádného člena OSN.

Už nyní je jisté, že v případě, že se Palestinci obrátí i na Radu bezpečnosti OSN, neuspějí. Pro uznání státu platí, že hlasovat pro musí devět z 15 členských zemí Rady, přičemž ani jedna z pětice s právem veta nesmí toto opatření použít. USA daly předem jasně najevo, že palestinskou žádost vetovat v RB OSN budou.

Petr Nečas a další čtyři ministři jeho vlády jednají v Izraeli. V mezivládní konzultaci by měli hovořit o širokém spektru otázek - od hospodářské problematiky přes spolupráci ve vědě, výzkumu, až po diplomacii a politickou spolupráci.  Česká republika vnímá Izrael jako svého strategického partnera.

Související