Příčiny katastrofy letounu Jak-42 u ruské Jaroslavle se nepodařilo zjistit ani osm dní po havárii. Při pádu zemřel celý místní hokejový tým Lokomotiv.

Ani analýza černých skříněk letounu nepřinesla definitivní odpověď. Jak napsala ve čtvrtek agentura RIA Novosti, naděje odborníků se proto upínají k počítačové simulaci osudného startu a "živé" rekonstrukci na cvičném letišti u Moskvy.

Vedení federální služby pro bezpečnost civilního letectví Rosaviacija podle ruské agentury dospělo k názoru, že hodnověrné závěry o skutečných příčinách neštěstí může přinést až detailní počítačová simulace. Údaje palubních černých skříněk se prý ukázaly jako nedostatečné.

Podle serveru Lifenews.ru budou počítačové i reálné testy provedeny v Gromovově leteckém výzkumném ústavu ve městě Žukovskij asi 25 kilometrů jihovýchodně od Moskvy.

 

Zapojí se do nich i tým odborníků, kteří pracovali na vyšetřování okolností pádu polského vládního letadla loni v dubnu. U západoruského Smolenska tehdy zahynuly desítky prominentních polských politiků a vojáků v čele s prezidentem Lechem Kaczyńským.

Počítačová simulace: příkladem je nehoda u Smolenska

Odborníci nejprve vloží do počítače všechny dostupné technické údaje o startu Jaku-42, které získali z datové černé skříňky.

Stejně jako při vyšetřování havárie polského vládního letounu pak vytvoří simulovanou animaci neštěstí, která by, jak doufají, mohla do věci vnést větší jasno.

Druhou etapou rekonstrukce bude reálný testovací start Jaku-42, který provede zkušební pilot s výcvikem pro práci v krizových situacích.

Ústav má údajně nejdelší vzletovou dráhu na světě dlouhou téměř pět a půl kilometru, což umožní bezpečně prověřit všechny fáze startu.

"Na základě výsledků tohoto experimentů možná určíme, nakolik mohly podmínky doprovázející start vést k havárii," řekl ruským novinářům Oleg Jermolov, zástupce ředitelky Mezistátního leteckého výboru (MAK), který havárii vyšetřuje.

"Mohou být také prověřeny modelové havarijní situace, při nichž bude možné sledovat chování letadla," řekl Jermolov. Očekává se, že počítačová animace a testovací starty se uskuteční během příštích dvou týdnů.

Mezitím by vyšetřovatelé mohli vyslechnout palubního inženýra Alexandra Sizova, který jediný let přežil. Sizov je hospitalizován v Moskvě, jeho stav je podle lékařů uspokojivý a s vyšetřovateli by mohli mluvit už koncem tohoto nebo počátkem příštího týdne.

Související