Jednotky nového vedení v Libyi ve čtvrtek podle sdělení povstalců postoupily do pobřežního města Syrta, které je jednou z posledních bašt svrženého libyjského vůdce Muammara Kaddáfího.

Vojenské zastoupení ve městě Misuráta ležícím severozápadně od Syrty podle agentury AFP uvedlo, že "revolucionáři vstoupili do Syrty po třech hlavních osách", dostali se do jejího centra a kontrolují přístupové cesty do města.

Jednotky podle dalších zdrojů AFP obklíčily také leteckou základnu. Obránci města na postupující povstalce údajně útočili z granátometů a jiných zbraní, Kaddáfího odpůrci jsou prý ale jsou schopni odpor zlomit. Podle mluvčího povstaleckých sil byl zabit zatím jeden povstalec a pět dalších utrpělo zranění.

Pobřežní město 370 kilometrů východně od metropole Tripolisu je tradiční baštou Kaddáfího stoupenců a mnozí ji považují za rodiště svrženého vůdce. Kaddáfího odpůrcům se k městu přes opakované pokusy dosud nedařilo přiblížit. Ještě začátkem týdne podle Reuters zůstávali asi 50 kilometrů od Syrty.

Kaddáfího věrní kromě Syrty nadále ovládají města Sabhá a Baní Valíd. V pouštní oblasti kolem Baní Valídu mají významné slovo kmeny, jejichž podporu by přechodné libyjské vedení případným krveprolitím mohlo ztratit. Obyvatelům Baní Valídu dali povstalci čas na to, aby město opustili.

Podle Reuters z města utekla více než čtvrtina z asi sto tisíc obyvatel. Někteří z nich tvrdí, že řadě lidí v útěku brání zastrašování ze strany Kaddáfího milic.

Z oddílů věrných Kaddáfímu jich akceschopných zůstává ještě asi 15 procent. Podle AFP to řekl francouzský generál Vincent Tesniere z velitelství vzdušných sil NATO, podle nějž se podstatná část těchto sil soustředila do oblasti mezi Tripolisem a jiholibyjským městem Sabhá. Oblast prý zasahuje až k Syrtě.

Francouzský prezident Nicolas Sarkozy a britský premiér David Cameron na čtvrteční návštěvě Libye zopakovali, že spojenecké angažmá v Libyi není u konce, a Cameron řekl, že spojenci budou pokračovat v operacích, dokud budou místa jako Sabhá nebo Syrta v rukou Kaddáfího věrných.

Související