Raketami, granáty a intenzivní palbou čelí stoupenci Muammara Kaddáfího ve zbývajících baštách svrženého libyjského vůdce Baní Valídu a Syrtě postupu libyjských rebelů.

Povstalci podle agentury AFP od čtvrtka dobyli asi polovinu přímořské Syrty, kterou chtějí ještě v pátek osvobodit. V Baní Valídu, kam v pátek vstoupili, se odpoledne bojovalo v oblasti tržiště.

Těžké boje podle reportéra Reuters o vítězi nerozhodly a povstalci se k večeru začali z Baní Valídu chaoticky stahovat.

"Cílem dnešního dne je osvobodit Syrtu," prohlásil velitel jednotky o 85 mužích, takzvané brigády Lva, která se podle AFP nacházela asi 60 kilometrů západně od Syrty a směřovala k městu.

Ve čtvrtek zemřelo 11 povstalců v Syrtě

V Syrtě se bojovalo již ve čtvrtek, kdy podle předběžné bilance povstalců přišlo o život 11 jejich bojovníků a 34 jich bylo raněno. Podle AFP povstalce při útoku na Syrtu podporovaly ze vzduchu síly NATO, které zasáhly osm cílů v okolí města.

Ofenzivu na pouštní oázu Baní Valíd povstalci zahájili v pátek. Odpoledne sváděli těžké boje v oblasti centrálního tržiště, jež mluvčí rebelů označil za nejobtížnější část ofenzivy.

Povstalci ustoupili z Baní Valídu, do města se později vrátí

Vzbouřenci zaútočili také na repliku starobylého hradu, kterou si Kaddáfí nechal postavit na vršku v centru města. Podle reportéra Reuters se Kaddáfího odpůrci pohybovali od domu k domu a skrývali se před raketami, střepinami granátů a odstřelovači. K večeru ale dostali rozkaz k ústupu s cílem přeskupit síly a doplnit munici. Do města se prý vrátí později.

Televize Al-Džazíra v pátek uvedla, že povstalci ve čtvrtek narazili na silný protiútok i v Syrtě, a museli se proto částečně stáhnout.

Mluvčí Kaddáfího sil Músá Ibráhím ve čtvrtek večer tvrdil, že Kaddáfího síly jsou "velmi dobře připravené vydržet až do vítězného konce".

"Budeme bojovat až do opětovného ovládnutí Libye a osvobození od tohoto kolonizátorského projektu. Bitva ještě dlouho nebude skončena, pořád máme kapacitu se bránit a vyhrát," prohlásil Ibráhím v telefonátu odvysílaném syrskou televizí Ar-Raj, která obvykle přenáší Kaddáfího projevy.

 

 

"Máme tisíce bojovníků, zbraně, munici, peníze a legitimitu... máme tisíce dobrovolníků připravených na všech frontách. Nezbývá nic než cesta k vítězství," uvedl dále Ibráhím. Zároveň ujistil, že Kaddáfího síly jsou připraveny na útoky směřující na Syrtu, Baní Valíd i třetí Kaddáfího baštu Sabhá, i když se do nich zapojí i NATO.

Mluvčí Kaddáfího sil odsoudil návštěvu Camerona a Sarkozyho

Ibráhím zároveň odsoudil čtvrteční návštěvu britského premiéra Davida Camerona a francouzského prezidenta Nicolase Sarkozyho v Tripolisu a v Benghází. Obvinil je ze snahy přeměnit Libyi v zemi podmaněnou Západem.

"Francie se snaží posílit své agenty v Libyi, Británie usiluje o posílení svých politických spojenců," řekl v telefonátu Kaddáfího mluvčí. Zároveň oba státníky mimo jiné obvinil ze snahy sklízet plody po pádu Tripolisu.

Cameron a Sarkozy byli prvními státníky na návštěvě Libye po převzetí moci povstalci. Obě západní země důsledně stály na straně povstalců v boji proti již svrženému libyjskému vůdci Muammaru Kaddáfímu.

Libyi zastoupí v OSN Přechodná národní rada

Libyi bude ve Valném shromáždění OSN zastupovat Přechodná národní rada, politický orgán rebelů, kteří svrhli vůdce Muammara Kaddáfího. Odsouhlasili to dnes členové VS OSN. Libyjští rebelové tak budou moci zastupovat Libyi na výročním zasedání VS OSN, které v New Yorku začne příští týden.

Související