Nejméně tři mrtvé a 56 zraněných si v pátek místního času vyžádalo zřícení jednoho ze letounů na populárním závodě historických letadel u města Reno na západě Spojených států. Informovala o tom agentura AP s odvoláním na oficiální zdroje.

Letoun s čtyřiasedmdesátiletým pilotem se v pátek kolem 16:30 místního času zřítil do divácké zóny letecké show Reno Air Races a zanechal po sobě spoustu zkrvavených těl.

Mluvčí první pomoci Stephanie Kruseová podle AP upřesnila, že z 56 zraněných jich 15 bylo v kritickém stavu a 13 ve vážném, rovněž potenciálně ohrožujícím život. Dalších 28 lidí bylo zraněno lehce a nejsou v ohrožení života. Původně byla řeč celkem o 75 zraněných.

Na záběry z neštěstí se můžete podívat ZDE

"Je to neštěstí obrovského rozsahu, pravděpodobně jedno z největších v této obci za desítky let," řekla Kruseová AP.

Úřady příčinu tragédie teprve vyšetřují, ale jeden z organizátorů show podle AP uvedl, že existují náznaky ukazující na technické problémy. Letoun se nenadále ocitl mimo kontrolu a šel do vývrtky. Zdá se, že se rozpadl ještě před dopadem na zem.

Legendární bojový letoun z 2. světové války P-51 Mustang se při závodech zřítil přídí k zemi. Pilotem byl údajně známý veterán 2. světové války, 74letý Jimmy Leeward.

Zdroj rovněž AP řekl, že Leeward byl velmi zkušeným pilotem a těšil se dobrému zdraví. Pilot by podle něj udělal vše proto, aby minimalizoval počet obětí, pokud by to bylo v jeho silách.

Očití svědkové televizi CNN řekli, že letoun se zřítil na řadu sedadel před jednou z tribun. Tato místa byla vyhrazena mimo jiné pro organizátory akce.

"Je to jak masakr, jako kdyby explodovala bomba," řekl místnímu deníku Reno Gazette očitý svědek Gerald Lent. Podle něj je všude kolem krev a utržené končetiny. "Viděla jsem části těl a neuvěřitelnou spoustu krve," potvrdila Maureen Higginsová, která show navštěvuje 16 let. Rovněž televizní stanice ukázaly záběry zkrvavených těl, které zdravotníci odnášeli na nosítkách do sanitek a vrtulníků.

Pilot během závodu podle některých zdrojů vyslal nouzové volání, načež se zřítil. Leeward byl majitelem závodního týmu Leeward Air Ranch Racing Team. Absolvoval víc než 120 závodů a byl využíván jako kaskadérský pilot i ve filmu. Účinkoval například ve snímcích Amelia a Cloud Dancer.

Závody ve státě Nevada každoročně přilákají tisícovky návštěvníků. Už v letech 2007 a 2008 při nich zahynuli čtyři piloti, informovala AP.

 

Smrtelné nehody na leteckých přehlídkách za posledních pět let

21.4.2007 Havárie letounu amerického námořnictva ve městě Beaufort (Jižní Karolína) si vyžádala života pilota, osm lidí bylo lehce zraněno. Havarovaný stroj pilotoval relativní nováček, který byl u týmu Modrých andělů (Blue Angels) teprve druhým rokem.
2.6.2007 Pět lidských životů včetně dvou dětí si vyžádala nehoda vrtulníku v italském kraji Abruzzy. Vrtulník při ukázkovém letu zavadil o elektrické vedení a následně se zřítil do řeky u Val Vomano.
1.9.2007 Dva piloti polské akrobatické skupiny "Želazny" nepřežili srážku svých strojů na největší polské letecké přehlídce v Radomi.
26.4.2008 Stroj typu Z-37 české výroby najel do diváků při startovacím manévru na letecké přehlídce ve východoněmeckém Eisenachu. Zahynula přitom pětačtyřicetiletá žena a kromě pilota dalších deset osob utrpělo zranění.
19.8.2009 Při nácviku na velkou leteckou show u Moskvy se srazily dvě ruské stíhačky Su-27. O život přišel jeden z pilotů elitní skupiny ruského vojenského letectva, pojmenované Ruští rekové.
30.8.2009 Běloruská stíhačka Su-27 se zřítila několik minut poté, co zahájila vzdušnou akrobacii na přehlídce v polské Radomi. Oba piloti zahynuli.
22.9.2009 Sedm lidí přišlo o život, když se během vojenské přehlídky jižně od íránského hlavního města Teheránu zřítil bojový letoun.
3.3.2010 Havárii letounu indického vojenského námořnictva nepřežili dva piloti. Čtyři lidé na zemi utrpěli zranění. Neovladatelný stroj narazil do budovy v rezidenční části poblíž letiště v Haidarábádu.
20.8.2011 Při letecké show v jihoanglickém Bournemouthu havaroval stroj světoznámé akrobatické skupiny britského Královského letectva (RAF) Red Arrows. Pilot neštěstí nepřežil. K nehodě došlo během vějířovitého rozletu devítičlenné letky.
21.8.2011 Dva lidé zemřeli v troskách malého sportovního letadla, které se zřítilo po letecké show u města Nowy Soncz na jihu Polska. Ultralehký letoun Eurostar, zaregistrovaný v Česku, se zřítil krátce po startu. Cestovali jím dva Poláci.
16.9.2011 Nejméně tři mrtvé a 56 zraněných si vyžádalo zřícení jednoho ze strojů do divácké zóny letecké show Reno Air Races. Legendární bojový letoun z 2. světové války P-51 Mustang pilotoval osmdesátiletý Jimmy Leeward.

Související