Sobotní předčasné parlamentní volby v Lotyšsku podle průzkumů u hlasovacích místností jasně vyhrála proruská opoziční levice. Ani historický zisk téměř 29 procent hlasů jim ale zřejmě neumožní sestavit vládu. Po dvaceti procentech hlasů mají totiž podle agentury APA vládní hnutí Jednota premiéra Valdise Dombrovskise a formace Reforma bývalého prezidenta Valdise Zatlerse, které by mohly vytvořit koalici.

O druhé a třetí místo se podle všeho utkají Dombrovskis se Zatlersem. Pokud by na druhém místě skončila premiérova Jednota, je podle dřívějších prognóz pravděpodobné, že zůstane v čele kabinetu pravého středu. Jeho povolebním spojencem by se nejspíš stala exprezidentova Reforma.

Sdružení Zelených a Rolníků přišlo oproti minulým parlamentním volbám o téměř polovinu příznivců, nyní získalo 11,6 procenta hlasů. Celkové předběžné výsledky se očekávají v neděli odpoledne.

Předčasné parlamentní volby se uskutečnily necelý rok po těch předchozích. Na konci července o nich v referendu rozhodli Lotyši, kteří se jasnou většinou 94,3 procenta odevzdaných hlasů vyjádřili pro rozpuštění parlamentu.

Referendum na jaře vyhlásil někdejší prezident Zatlers poté, co obvinil parlament, že kryje korupčníky před soudním stíháním, a prohlásil, že zákonodárný sbor je ovlivňován oligarchy, kteří z něj učinili nástroj pro prosazování svých hospodářských zájmů. Poslanci poté odmítli zvolit Zatlerse do druhého funkčního období a místo něj do úřadu hlavy státu vybrali bývalého bankovního ředitele Andrise Bérziňše.

Související