SPD získala 28,5 procenta hlasů. Proti posledním volbám sice ztratila, její předák Klaus Wowereit se přesto může podle očekávání chystat na třetí funkční období v čele německé metropole, která je současně jednou ze 16 spolkových zemí. Jako nejpravděpodobnější koaliční partner SPD z voleb vyšli Zelení, kteří obdrželi 17,5 procenta hlasů.

"Většina průniků množin ukazuje na stranu Zelených, ale uvidíme," nechal populární primátor otevřenou odpověď na otázku, s kým půjde do koalice. SPD se Zelenými by za těchto výsledků měla těsnou nadpoloviční většinu v berlínském zemském sněmu.

Druhou variantou je spolupráce s CDU, která si s 23,2 procenta hlasů naopak mírně polepšila. "Míč teď leží na straně Klause Wowereita," reagoval na předběžný výsledek volební lídr berlínské CDU Frank Henkel. Wowereit však už před volbami naznačil, že s konzervativci bude jednat o koalici jen, pokud nebude jiná možnost.

Piráti zabodovali

Za vítěze se může označit i pirátská strana, která získala 9,1 procenta hlasů. To by této malé straně, spojované dosud hlavně s požadavky na svobodné využívání internetu, umožnilo poprvé zasednout v regionálním parlamentu.

Mezi poražené se naopak řadí marxistická Levice, která s SPD posledních deset let hlavní město řídila. V dnešních volbách však obdržela jen 11,6 procenta hlasů a se sociálními demokraty tak už nedá dohromady většinu v berlínském zemském sněmu.

Z něj úplně vypadnou vládní svobodní demokraté (FDP), kteří si připsali pouhá dvě procenta hlasů. Liberálům tak nevyšla sázka na euroskeptismus, s kterým se před volbami pustili proti evropskému kurzu kancléřky Merkelové, čímž vyvolali nové spory v německé vládní koalici.

Dnešní hlasování v Berlíně završilo letošní supervolební rok v Německu, kdy se konaly volby v celkem sedmi spolkových zemích. Nejlépe z nich vyšla SPD, která se pokaždé dostala do zemské vlády. Debaklem naopak skončily pro FDP, která v pěti případech dokonce zcela vypadla z regionálního parlamentu. Analytici tak očekávají, že se ve straně znovu rozpoutá personální debata, jejíž obětí by se mohl stát neoblíbený ministr zahraničí Guido Westerwelle, který FDP ještě na počátku roku vedl.

Konečné neoficiální výsledky berlínských voleb budou známy v pondělí.

Související