Pákistánští představitelé se dozvěděli o sobotním pádu stroje ze zachyceného rádiového spojení mezi ozbrojenci Talibanu. Není jasné, zda bezpilotní letoun byl sestřelen, nebo se zřítil v důsledku nějaké technické závady.

Americká ambasáda v Islámábádu zprávu nekomentovala. Spojené státy se zpravidla nevyjadřují k používání bezpilotních letounů v Pákistánu. Tato praxe americké Ústřední zpravodajské služby (CIA) totiž pobuřuje pákistánské obyvatele a úřady.

Likvidace teroristických špiček

CIA prý pomocí bezpilotního letadla nedávno například zabila nejvyššího velitele bojových operací teroristické sítě Al-Káida v Pákistánu abú Háfize Šahrího. CIA dlouhodobě využívá bezpilotní letouny k likvidaci špiček Al-Káidy, které se ukrývají na pákistánském území při hranicích s Afghánistánem.

Letos v květnu navíc Spojené státy vyslaly na pákistánského území speciální komando, jehož členové zabili zakladatele a vůdce Al-Káidy Usámu bin Ládina. Ten se skrýval v opevněné vile v Abbottábádu, jen desítky kilometrů od Islámábádu. Akce vyvolala napětí mezi USA a Pákistánem.

Související