Strauss-Kahn v rozhovoru s francouzskou stanicí TF1 označil svůj sexuální skandál v New Yorku za "morální selhání". DSK, jak mu ve Francii říkají, vůbec poprvé od svého květnové zatčení v USA promluvil veřejně.
Strauss-Kahn uvedl, že s hotelovou pokojskou, která ho obvinila, měl "nevhodný vztah", který ale neobsahoval žádné násilí. Dodal, že zmíněná pokojská Nafissatou Diallová "lhala". Na svou "morální chybu" prý není pyšný. "Hluboce toho lituji," řekl.

Dvaašedesátiletý Strauss-Kahn se začátkem září vrátil do Francie poté, co v USA strávil skoro týden ve vazbě a šest týdnů v domácím vězení. Případ byl koncem srpna odložen, protože prokuratura nepovažovala údajnou oběť sexuálního útoku za dostatečně důvěryhodnou.

Francouzi ho za prezidenta nechtějí

DSK nicméně v New Yorku stále čelí civilní žalobě a byl tento měsíc také vyslýchán francouzskou policií kvůli jinému případu údajného pokusu o znásilnění. Trestní oznámení na něj podala novinářka Tristane Banonová, jde o událost z roku 2003.

Strauss-Kahn, o němž se před vypuknutím aféry uvažovalo jako o možném kandidátovi francouzských socialistů na prezidenta ve volbách příští rok, byl na newyorském Kennedyho letišti zadržen 14. května. Tehdejší průzkumy mu dávaly dobrou šanci porazit předpokládaného kandidáta pravice, nynějšího prezidenta Nicolase Sarkozyho.

Poslední průzkumy veřejného mínění podle Reuters zjistily, že dvě třetiny Francouzů chtějí, aby DSK zůstal mimo volební kampaň. Rovněž nechtějí, aby zastával vládní post, pokud socialisté v dubnových volbách nahradí vládní Svaz pro lidové hnutí (UMP) prezidenta Nicolase Sarkozyho.

Související