Za nedávnými výbuchy a pokusy o útoky v obchodech IKEA v několika evropských zemích je prý vydírání. Vyděrač či skupina vyděračů podle dnešního belgického listu Le Soir a víkendového francouzského deníku Le Parisien od vedení firmy požadovali šest milionů eur (147 milionů korun). Jedna nálož byla i v obchodě v Praze na Zličíně.

Obchody známé švédské společnosti nabízející nábytek se od května staly cílem různých vandalských činů a útoků. Případy hlásí Francie, Belgie, Nizozemsko, Německo a také Česko.

Vždy kdosi umístil v obchodě či u něj malé výbušné zařízení složené z hodin, petard a nádob s mlékem, napsal Le Parisien.

Podle jeho informací vedení švédské firmy dostalo ultimátum na předání peněz 2. září, tedy ve stejný den, kdy byla objevena připravená nálož u obchodu na pražském Zličíně.

Policie poté všechny čtyři tuzemské prodejny IKEA preventivně vyklidila, další nástražný systém už ale neobjevila. Firma odhaduje škody způsobené přerušením prodeje na desítky milionů korun.

Společnost IKEA ihned zvýšila v tuzemských obchodních domech bezpečnostní opatření. "Bezpečnostní opatření jsme v průběhu minulého týdne dále posílili. Kromě zvýšení frekvence bezpečnostních pochůzek a navýšení ostrahy spolupracujeme také s externími specialisty na bezpečnost," řekl dnes ČTK mluvčí společnosti IKEA ČR Petr Chadraba.

Jsou velmi mobilní a jedou třeba i tisíc kilometrů

V dopisu bylo po firmě požadováno šest milionů eur, které měly být vyplaceny do 16. září. Pokud by se tak nestalo, tak podle listu hrozí další výbuch v některém z obchodů společnosti.

Ve Francii kvůli varování policie posílila kontroly, avšak žádné výbušné zařízení v žádném z 28 obchodů v zemi nenašla.

Le Parisien citoval zdroje, podle nichž by se vyděrač či vyděrači mohli nacházet v Polsku. "Jsou velmi mobilní a neváhají jet tisíce kilometrů, aby umístili někde výbušné zařízení a spálili za sebou stopy," řekl tento nejmenovaný zdroj. Le Soir podotkl, že není jasné, zda IKEA požadované peníze zaplatila či nikoli.

Související