Na budovu okresního soudu v centru nizozemské metropole Amsterodamu dopadl v noci na středu granát. Jeho exploze poničila fasádu a schodišťovou přístavbu, nikdo nebyl zraněn. Oznámila to místní policie, podle níž granát nevybuchl uvnitř, nýbrž byl na budovu vystřelen zvenčí. Policie v této souvislosti pátrá po dvou osobách.

"Pátráme minimálně po dvou osobách, jejich popis však zatím nezveřejníme," řekla agentuře AFP mluvčí amsterodamské policie. Odmítla také upřesnit druh použité výbušné střely.

Útoku byl podle policie proveden asi v 02:30 SELČ. Granát dopadl na budovu v úrovni třetího patra. Při incidentu nikdo neutrpěl zranění. Omítka fasády byla poškozena a řada oken v různých patrech, zejména na schodišti, byla vyražena.

"Jenom schodiště je opravdu dost poničené, procesy v sálech proto pokračují dál," uvedla mluvčí soudu Hanke Pouwová. Administrativa soudu sdělila, že nebyl na programu žádný proces, u nějž by bylo možné předpokládat nějakou souvislost s explozí.

Podle agentury Reuters byla tato soudní budova letos na jaře dějištěm ostře sledovaného procesu se šéfem krajní pravice Geertem Wildersem, obviněným z podněcování nenávisti vůči muslimům. Soud Wilderse nakonec zprostil viny.

Wilders mimo jiné veřejně přirovnal posvátnou knihu islámu - korán - k publikaci Můj boj (Mein Kampf) vůdce nacistického Německa Adolfa Hitlera a označil islám za fašistickou ideologii teroristů. V krátkém filmu Fitna (Rozvrat) zase propojil záběry z teroristických útoků s recitací veršů z koránu.

Související