Čtrnáct zraněných si vyžádaly srážky mezi policisty a stovkami imigrantů na italském ostrově Lampedusa. Nepokoje mezi uprchlíky protestujícími proti násilným repatriacím vypukly den poté, co zapálili v přeplněném přistěhovaleckém středisku matrace. Starosta Lampedusy kritizoval vládu, že nechává ostrov svému osudu, informují italská média.

Podle záběrů televize Sky TG-24 policisté vybavení přilbami a štíty mlátili obušky imigranty, kteří začali vyskakovat z balkonů z tří až čtyřmetrové výšky na dvůr, aby unikli ranám. Podle agentury ANSA byli zraněni tři členové pořádkových sil a jedenáct tuniských demonstrantů.

Napětí na malém ostrově vystupňovali v posledních dnech tuniští imigranti, kteří žádají, aby byli převezeni z přeplněného přijímacího střediska do jiných zařízení v Itálii. Ve středisku, které má kapacitu 850 míst, je nyní 1200 až 1500 lidí. Hrozí jim ale spíše repatriace podle dohody podepsané v dubnu mezi Tuniskem a Itálií.

Část Tunisanů založila v úterý odpoledne požár, který zničil tři budovy místního azylového střediska. Napětí se dále stupňovalo dnes dopoledne, kdy tři stovky tuniských imigrantů pochodovaly ulicemi Lampedusy a vykřikovaly "svobodu, svobodu".

Mám baseballovou pálku a použiji ji

Obyvatelé Lampedusy, unavení přítomností imigrantů, zaútočili na dva televizní štáby a vrhli se i na další novináře. Někteří také házeli kameny na imigranty, kteří se jim postavili a hrozili, že nechají vybuchnout plynové bomby.

Několik desítek místních obyvatel obklíčilo také radnici, kde se ukryl starosta Bernardino De Rubeis, jemuž vytýkají přílišnou toleranci vůči imigrantům. "Musím se bránit a jsem připraven to použít, napište to," řekl novinářům a ukázal jim baseballovou pálku.

"Máme tady nyní válečný scénář," dodal a požádal stát, aby neprodleně vyslal na ostrov vrtulníky a lodě, které by evakuovaly Tunisany. Vyzval i prezidenta Giorgia Napolitana, aby přijel na Lampedusu a projevil solidaritu s lidmi, kteří jsou přílivem tolika zoufalých imigrantů opakovaně vystavováni násilí.

Stejný názor sdílí guvernér Sicílie Raffaele Lombardo:"Lampedusa se musí okamžitě vyklidit. Nemůžeme připustit, aby se tato perla Středozemí stala prostorem pro gerily a teror. To, co se stalo, bylo zcela předvídatelné. Co nás naopak překvapuje, je to, že ministerstvo vnitra to nepředvídalo," řekl.

Na jih Itálie připlulo od počátku roku více než 48.000 ilegálních imigrantů z Tuniska a Libye, kteří překonali na různých člunech a bárkách Středozemní moře. Nepokoje mezi nimi propukají opakovaně, většinou, když je přijímací středisko přeplněné. Stresuje je velká nejistota, co s nimi bude dál.

Související