Syrské bezpečnostní jednotky ve středu prohledali několik škol a pozatýkali ty, kteří se účastní protivládních demonstrací. V obci Džasím na jihu země bylo zadrženo několik desítek studentů, další školy byly běhěm razie obklíčeny.

Studenti se k protestům proti režimu Bašára Asada připojili v neděli, kdy v Sýrii začal školní rok, píše agentura AP. O zatčených informovali opoziční aktivisté.

V Homsu syrská armáda zastřelila čtyři civilisty. Evropská unie zatím rozhodla o nových sankcích proti Damašku, které chce ohlásit v pátek.

Během svého středečního projevu v OSN americký prezident Barack Obama vyzval Radu bezpečnosti k okamžitému uvalení sankcí na Sýrii za krvavé represe vůči demonstrantům.

"V okamžiku, kdy se tu dnes scházíme, syrský režim mučí, vězní a vraždí muže, ženy a děti. Tisíce lidí byly zabity, tisíce dalších ze Sýrie uprchly," řekl Obama v projevu ve Valném shromáždění OSN. "Nečinnost je neomluvitelná. Nastal čas, aby Rada bezpečnosti OSN uvalila sankce na syrský režim a svět projevil solidaritu se Syřany," zdůraznil Obama.

Na už sedmé sérii sankcí proti syrskému režimu se v Bruselu dohodli i  zástupci Evropské unie. Formálně mají být přijaty v pátek a v sobotu zveřejněny v úředním věstníku unie, čímž vstoupí v platnost.

Napokoje v Sýrii trvají zhruba od poloviny března, kdy do země přišla protestní vlna "arabského jara". Bašár Asad proti demonstrujícímu lidu ale odpovídá silou a nechává dav brutálně potlačit. Podle čísel OSN při střetech zemřelo už na 2700 lidí.

Související