Rodiny hokejistů jaroslavlského týmu Lokomotivu, kteří před dvěma týdny zahynuli při letecké havárii, už dostaly první finanční částky jako kompenzaci za smrt svých blízkých.

Gubernátor jaroslavlské oblasti Viktor Kostin dnes oznámil, že pozůstalí už obdrželi sumu v celkové výši asi 550 tisíc rublů (316 tisíc korun). Rodiny českých hokejistů ale zatím peníze nedostaly.

Kostin oznámil, že částku 300 tisíc rublů vyplatil rodinám mrtvých hokejistů bezprostředně po havárii jeho úřad z fondů Jaroslavlské oblasti a dalších 150 tisíc dostali pozůstalí od města. Částku sto tisíc rublů poukázala na jejich účty pojišťovna letecké společnosti Jak-Servis, která přepravu hokejistů Lokomotivu zajišťovala.

"Všechny tyto prostředky už byly příbuzným obětí vyplaceny. Nebyly poukázány pouze rodinám čtyř cizinců - českých hokejistů Jana Marka, Karla Rachůnka a Josefa Vašíčka a rovněž rodině Slováka Pavla Demitry. Všechny peníze ale budou následně poukázány," řekl Kostin, aniž vysvětlil příčiny zdržení.

Gubernátor připomněl, že v nejbližší době by pozůstalí měli obdržet částku dva miliony rublů (1,15 milionu korun) jako základní pojistné. V nejbližších třech měsících by pak měly být vyrovnány veškeré finanční závazky, které vyplývají z hráčských smluv. Na úhradě těchto prostředků se bude spolu s klubem podílet společnost Ruské železnice, která je hlavním sponzorem Lokomotivu. Podle dřívějších zpráv ruského tisku jde o platy hráčů za celou sezonu 2011/12.

Jaroslavlská oblast podle Kostina připravuje sociální program pro podporu pozůstalých, místní vysoké školy se chtějí podílet na zajištění řádného studia sirotků. K uctění obětí letecké katastrofy má v Jaroslavli vyrůst památník, jehož stavba má začít na jaře příštího roku.

Související