Úvod využiji k upozornění, že o Americe a její společnosti nepíšu ze závisti, zášti či z komplexu, ale proto, že jsem v této zemi několikráte dlouhodoběji pobýval, opakovaně se tam vracím, fascinuje mě a mám ji rád.

To mně ale nijak nebrání v tom, abych nepsal o jejích problémech, i když mi pak pravidelně chodí reakce vinící mě ze zavilého antiamerikanismu. Což se stalo i před týdnem, když jsem se věnoval nárůstu počtu amerických domácností žijících pod hranicí chudoby. Je samozřejmě pravda, jak se objevilo v několika reakcích, že chudoba je pojem relativní, že v USA - kde má například 80 % "oficiálně chudých" domácností klimatizaci a tři čtvrtiny z nich vlastní auto - lze být chudý mnohem komfortněji než třeba v Africe.

Relativní ovšem není fakt, že současná Velká recese americkou společnost výrazně zasáhla, ekonomicky oslabila, a patrně ještě citelněji než nejchudší vrstvy, kterým jejich problémy částečně řeší různé podpůrné dávky, to pociťuje střední třída.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru