Palestinský vůdce Mahmúd Abbás se v pátek chystá přednést řeč v OSN. V ní chce Valné shromáždění požádat o uznání Palestiny jako samostatného státu a 194. člena OSN. Většina států žádost podporuje, ale prezident USA naznačil, že ji bude vetovat.

I přes hrozbu amerického veta Palestinci věří, že OSN jejich dlouho odpírané tužby po vlastním státě uzná.

Zdroje blízké Abbásovi potvrdily, že předseda palestinské samosprávy ve své řeči ve Valném shromáždění OSN skutečně požádá o přijetí. Podle mnoha arabských diplomatů, úředníků a novinářů se jedná o historický moment.

Po Abbásově projevu má s projevem předstoupit izraelský premiér Benjamin Netanjahu, který palestinskou žádost odmítá a považuje ji za překážku dalších mírových rozhovorů s Palestinci.

Palestinci neskrývají své zklamání z dvaceti let bezvýchodných mírových rozhovorů, během nichž na jejich území nepřestaly vyrůstat izraelské osady. Od úmyslu je neodradila ani hrozba veta, které chtějí Spojené státy vůči jejich žádosti použít v Radě bezpečnosti, která by žádost měla projednat do 35 dní.

Někteří američtí zákonodárci se již také nechali slyšet, že by Palestina mohla přijít o americkou finanční pomoc. Odvetné kroky zvažuje i Izrael.

Palestinská žádost má nicméně podporu většiny členských států. Palestinci tak vzhledem k avizovanému americkému vetu mohou očekávat, alespoň že v OSN získají status nečlenského státu, jaký má třeba Vatikán. I to by pro ně ale byl úspěch, protože by mohli získat přístup do mezinárodních institucí.

Například u Mezinárodního trestního soudu by pak chtěli Izrael stíhat za údajné válečné zločiny, ale třeba také žalovat kvůli židovským osadám na svém území, které Palestinci považují za nelegální.

Související