Papež Benedikt XVI. si pro letošek zvolil smířlivější tón než při své poslední návštěvě Německa v roce 2006. Tehdy ostře kritizoval radikální islám a vyvolal tím bouřlivé protesty muslimského světa.

"Přítomnost velkého množství muslimských rodin se od 70. let minulého století stala stále více charakteristickým znakem této země," uvedl podle mluvčího Německé biskupské konference na schůzce na vatikánské nunciatuře. Současně prý zdůraznil potřebu dodržovat německou ústavu jako "základ lidského soužití".

Ve dvaaosmdesátimilionovém Německu žijí zhruba čtyři miliony muslimů. Značná část má problémy se začleněním do německé společnosti, protože neovládá němčinu a nemá dokončené ani základní vzdělání. Prezident Christian Wulff loni rozproudil vášnivé debaty svým výrokem, že islám už v současnosti patří k Německu stejně jako křesťanství a židovství, což mnoho Němců i tamních politiků odmítlo.

Mnohem větší pozdvižení v celém muslimském světě vyvolal před pěti roky Benedikt XVI. svou přednáškou v bavorském Řezně, v níž odsoudil radikální islám.

"Kdo chce vést k víře v Boha, musí dobře mluvit a správně argumentovat, a ne se uchylovat k násilí a hrozbám," prohlásil tehdy papež. Citoval přitom byzantského císaře 14. století Manuela II. Paleologa, který řekl: "Ukažte mi, co Mohamed přinesl nového, a uvidíte, že jsou to samé špatné, nelidské věci, jako příkaz šířit jeho víru mečem." Po četných protestech muslimských států se papež za svá slova omluvil.

Jednání s představiteli německých muslimů bylo posledním bodem Benediktova programu v Berlíně, kam přiletěl ve čtvrtek. Dopoledne se letecky přesunul do durynského Erfurtu, kde se sejde se zástupci evangelické církve a bude s nimi jednat o sbližování s katolíky. V podvečer pak povede v nedalekém Etzelsbachu mariánské nešpory. Také v Erfurtu jsou plánovány demonstrace papežových kritiků, které provázely i jeho čtvrteční pobyt v německé metropoli.

Související