Vědecký tým Evropské organizace pro jaderný výzkum (CERN) ve čtvrtek ohlásili mimořádný objev. V obřím urychlovači objevili částice, které svou rychlostí překonaly světlo.

Pokud se výsledky testů experimentu potvrdí, znamená to jediné - přepsání Einsteinovy teorie relativity.

"Změna v této teorii by výrazně ovlivnila naše přestavy o vesmíru jako celku a vnímání času," vysvětluje Jiří Chudoba z Fyzikálního ústavu Akademie věd ČR (AV ČR) v rozhovoru s IHNED.cz.

Vědci v CERNu prý objevili částice rychlejší než světlo. Jaká byla vaše první reakce?

Nedůvěra. O objevu se nedá zatím hovořit. I fyzici, kteří se přímo účastní experimentu Opera, se zdráhají naměřeným výsledkům věřit. Potvrzení a důvěru ve ve ýsledky přinese až opakování měření jiným experimentem.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.