Jemenský prezident Alí Abdalláh Sálih nabídl mírové předání moci, které by ukončilo více než půl roku nepokojů v zemi. Zároveň pověřil viceprezidenta Abdar Rabbúa Mansúra Hadího, aby podepsal s opozicí příslušnou dohodu.

Opoziční demonstranti ale podle televize Al-Džazíra prezidentovu brzkému odchodu nevěří. Sálih už v minulosti několikrát navrhl, že opozici předá moc, vždy ale změnil názor nebo si stanovil nové podmínky nad rámec dohod.

Sálih v prvním televizním rozhovoru po svém pátečním návratu do Jemenu prohlásil, že parlamentní a prezidentské volby se budou konat po podpisu dohody. Její podrobnosti neupřesnil, pouze uvedl, že podporuje mírovou iniciativu Rady pro spolupráci arabských států Perského zálivu. Arabské země v minulosti předložily plán, podle kterého by se Sálih vzdal moci výměnou za příslib beztrestnosti.

Na náměstí v Saná, kde se shromažďují protivládní demonstranti, se po Sálihově vystoupení na televizní obrazovce začalo ozývat bučení. Podle Al-Džazíry protestující uvedli, že vážně začnou brát Sálihovy sliby až ve chvíli, kdy prezident podepíše dohodu o svém odchodu.

"Na tohle už jsme zvyklí, v jeho projevu nebylo nic nového. Je to pořád ta samá písnička, ta samá politika. Mluví k nám, jako bychom byli děti," prohlásil třicetiletý demonstrant Saíd. "(Sálih) jen mluví a mluví o nějaké iniciativě, ale neviděli jsme žádný čin," dodal.

Jemenský prezident se v pátek nečekaně vrátil do vlasti ze Saúdské Arábie, kde se léčil z následků atentátu. Odborníci varovali, že jeho příjezd situaci v Jemenu zkomplikuje a Spojené státy Sáliha vyzvaly, aby se urychleně vzdal moci a vypsal volby.

V Jemenu jsou lidé v ulicích od ledna a domáhají se změny režimu. V poslední době se střety mezi armádou a Sálihovými odpůrci zintenzivnily, a to především v hlavním městě Saná. Jen při sobotním útoku prorežimních vojáků na stanový tábor protivládních demonstrantů zahynulo na 40 lidí.