U libyjské metropole Tripolisu byl nalezen masový hrob s víc jak 1200 těly. Uvedla to v neděli tamní Přechodná národní rada.

"Máme zde více než 1270 mučedníků a musíme rozlišit jednoho od druhého, abychom je mohli identifikovat pomocí srovnání DNA s jejich rodinnými příslušníky," prohlásil lékař Usmán Abdal Džalíl.

Ostatky se nacházejí pod vězením Abú Salím a patří odpůrcům režimu Muammara Kaddáfího, které zde v roce 1996 zabily bezpečnostní síly.

Masakr vězňů byl odplatou za jejich vzpouru. Ta začala jako protest proti zatčení právníka, který zastupoval rodiny vězňů. Podle organizací na ochranu lidských práv tehdy bylo v Abú Salím zavražděno na 2000 vězňů.

Povstalecká vláda hrob pod vězením našla díky výslechu strážců, kteří v době masakru ve věznici pracovali.

Příbuzní některých obětí již místo masového hrobu navštívili. Samí Assádí, kterému při incidentu zahynuli dva bratři, měl při pohledu na hrob smíšené pocity.

"Všichni jsme šťastní, že revoluce byla úspěšná. Když tu ale stojím, vzpomínám na své bratry a mnoho, mnoho dalších lidí, kteří zahynuli jen proto, že neměli rádi Muammara Kaddáfího," řekl Asssádí pro BBC.

Organizace na ochranu lidských práv upozorňovaly, že v Abú Salímu jsou vězni mučeni. Někteří podle Amnesty International (AI) uvedli, že byli ve vazbě biti kovovými strunami a dostávali elektrické šoky. Letos v srpnu AI informovala, že v zařízení byli za Kaddáfího režimu zadržovaní lidé také znásilňováni.

Související