Pražané se v následujících měsících budou v metropoli setkávat s díly předních českých literátů i mimo knihovny a knihkupectví.

Například v pražském metru budou veřejná čtení, na cyklostezkách se pak objeví úryvky z děl, která s danou lokací souvisí.

Akce na propagaci české literatury připravila Městská knihovna v Praze v rámci projektu Praha město literatury, při níž se česká metropole pokusí získat prestižní titul Kreativní město literatury, který uděluje organizace UNESCO.

S díly předních českých spisovatelů a básníků se budou moci obyvatelé metropole setkat již od dnešního dne. V pražském metru bude mezi cestujícími 18 českých mladých herců, kteří budou předčítat úryvky z české literatury.

Zásadní vliv na život

Například z knihy Petra Šabacha Šakalí léta, z fejetonů Jana Nerudy, Saturnina Zdeňka Jirotky, Mužů v ofsajdu od Karla Poláčka, zazní úryvek také z románu Jaroslava Rudiše Nebe pod Berlínem.

"Cílem projektu není z Prahy udělat město literatury. Cílem je poukázat na to, že Praha už městem literatury dávno je," řekl k projektu ředitel Městské knihovny v Praze Tomáš Řehák.

A dodal: "Chceme zdůraznit, že literatura je možná nenápadným, ale zcela zásadním fenoménem, který má vliv na kvalitu života obyvatel a i na ekonomiku hlavního města."

Celá kampaň je rozdělena do čtyř částí, jež vzájemně propojuje komunikace na sociálních sítích.

"V dalších dnech budeme instalovat několik literárních stezek po celé Praze. Zejména v parcích, cyklostezkách nebo v Botanické zahradě, kde vždy úryvek z knihy je přímo vázán k tomu místu," prozradila další podrobnosti Iva Bízková z agentury Loosers, která kampaň připravuje. Další akce spojené s celým projektem ale zatím tají.

 

Akce ztracená v Praze?

Přestože na projektu spolupracovala či ho podpořila řada institucí, včetně pražského magistrátu, ministerstva kultury, Českých center, českého PEN klubu či Klubu pražských spisovatelů, směrem k chystaným akcím zaznívají i kritické názory.

Básník Jan Těsnohlídek například akci vytkl, že na podporu zájmu o literaturu nebude mít velký vliv. "Je potřeba si říct, že v Praze těch akcí probíhá strašně moc každý den. A tohleto to ne úplně povzbudí," uvedl Těsnohlídek. Sami organizátoři nicméně namítají, že smyslem akce je upozornit na literaturu širokou veřejnost, která literární akce sama nevyhledává.

Přihláška o titul Kreativní město literatury bude podána na podzim. Volba by pak měla být na jaře příštího roku. V minulosti titul získala například města Edinburgh, Dublin, Melbourne či Iowa.