Geniální plán. Návrat cara. Rošáda. O oznámené kandidatuře Vladimira Putina na ruského prezidenta mluví komentátoři i politologové z celého světa. Podle některých se "výměna rolí" mezi premiérem a stávajícícm prezidentem Dmitrijem Medveděvem dala očekávat. Jiní jsou stále ještě zaskočeni.

Situaci v Kremlu posledních let vysvětluje svým divákům tchajwanská televize hongkongského koncernu Next Media po svém. Nechala vyrobit animovaný spot, který vše vysvětluje.

Vše začíná na přelomu let 1999 a 2000. Vladimir Putin v prezidentském křesle právě střídá Borise Jelcina - opilce, který s lahví v ruce padá k zemi. Nový prezident vládne "železnou rukou" a vyřizuje si účty s oligarchy i čečenskými rebely.

V Rusku teď vládne pořádek. Ekonomika zažívá hospodářský růst a dříve chudí lidé si zase mohou koupit i něco jiného, než jen to, co nutně potřebují k životu. Na veřejnosti se ale občas objeví někdo, kdo požaduje Putinův odchod. Tajná policie ho ihned "odklidí".

Podívejte se na tchajwanský spot o situaci v Kremlu:

Kvůli ústavě, která nedovoluje kandidovat na prezidenta třikrát po sobě, Putina v roce 2008 střídá Dmitrij Medveděv. Ve sppotu je ale jen pouhou loutkou, kterou dálkově ovládá znovu Putin. Zatímco premiér neustále drží v ruce ovladač, Medveděv opakuje pořád dokola hesla, která se líbí hlavně americkému prezidentovi Barackovi Obamovi: Reformy. Vláda zákona. Občanská práva. Svoboda tisku.

 

Ohlášení "výměny" sleduje v televizi i kreslená ruská rodina. Naní ale už nadšená jako tomu bylo dříve, když se spolu s Putinem doslova bila v hruď. Macho, který před kamerou často vystupuje jako dobrodruh, sportovec i milovník zvířat, totiž pomalu ale jistě ztrácí svou dřívější popularitu.