Evropská unie čelí největší krizi ve své historii. Prohlásil to ve Štrasburku před europoslanci šéf Evropské komise José Barroso.

Ve své zprávě o stavu EU také uvedl, že Řecko zůstane členem eurozóny. Německá kancléřka Angela Merkelová poprvé připustila insolvenci zadluženého Řecka.

Podle Barrosa nejde nyní v unii jen o finanční krizi, ale i o krizi sociální a krizi důvěry. Ve společnosti panuje velká nejistota a hrozí růst nacionalismu. Situace je vážná, ale řešení existují, ujistil. "Evropa má budoucnost," zdůraznil zároveň v již druhé zprávě o stavu unie, která je jakousi evropskou obdobou projevu, který každoročně přednášejí američtí prezidenti.

"Tempo našeho společného snažení nemůže být diktováno tím nejpomalejším," poznamenal dále šéf Evropské komise v souvislosti s úvahami o změnách v lisabonské smlouvě. "Členský stát má právo se nehýbat, avšak ne právo blokovat posouvání těch dalších. Naše ochota předjímat změnu smlouvy posílí nyní důvěryhodnost našich rozhodnutí."

Po zrušení jednomyslnosti v EU volal například předseda liberálů v EP Guy Verhofstadt, podle něhož je to nezbytné k tomu, aby se unie posunula kupředu. Naopak šéf frakce evropských reformistů a konzervativců a český europoslanec Jan Zahradil převádění národních pravomocí na evropskou úroveň kritizoval.

"Musíme dokončit naši měnovou unii s ekonomickou unií. Bylo iluzí si myslet, že bychom mohli mít společnou měnu a jednotný trh s národními přístupy k ekonomické a rozpočtové politice," prohlásil Barroso.

Řecko zůstane v eurozóně

Předseda EK v projevu rovněž mimo jiné reagoval na objevující se spekulace ohledně možného odchodu Řeků z eurozóny. "Řecko je a zůstane členem eurozóny," zdůraznil.

Dobrovolný odchod z eurozóny, ani vyloučení kvůli neplnění pravidel nyní není podle stávajících smluv možné. Z některých zemí, například z Nizozemska, ale zaznělo, že by se to mělo změnit a taková možnost by měla existovat.

Bankrot místo fantazírování

Podle českého lidoveckého europoslance Jana Březiny bylo v Barrosově projevu hodně slov, avšak málo činů. "Místo fantazírování o oslabení jednomyslnosti při rozhodování členských států a naopak posílení vlastních pravomocí by měla Evropská komise urychleně začít pracovat na strategii pro případ bankrotu Řecka, který se nebezpečně blíží," uvedl v Březina v prohlášení.

Problém je prý v tom, že EK i zemím chybí odvaha. "Místo aby se Řecku již před rokem položil nůž na krk, jednalo se s ním v rukavičkách a výsledkem je prohlubující se rozvrat tamní ekonomiky," řekl.

Merkelová: Nemůžu vyloučit insolvenci Řecka

Insolvenci zadluženého Řecka poprvé připustila i německá kancléřka Angela Merkelová. Podle středečního vydání deníku Bild to řekla na úterním uzavřeném jednání poslaneckého klubu svých křesťanských demokratů a socialistů (CDU/CSU).

Dosud přitom debaty o možném bankrotu Řeků striktně odmítala a kritizovala koaliční liberály (FDP), že jeho připouštěním znejišťují finanční trhy.

"Snažíme se insolvenci Řecka zabránit. Nemohu ji ale vyloučit," řekla Merkelová podle nejmenovaných účastníků jednání. Podle listu se uvnitř německé vlády dokonce počítá s tím, že by bankrot Atén mohl přijít už před Vánocemi, kdy vyčerpají další díl zahraniční pomoci.

Při úterním setkání s řeckým premiérem Jorgosem Papandreuem přitom Merkelová slíbila, že Německo bude se svými partnery v eurozóně vůči Řecku solidární. Zopakovala, že je rozhodnuta Řecko a tím i euro zachránit za každou cenu.

"Poskytneme z německé strany veškerou požadovanou pomoc, aby se obnovila důvěra v Řecko," řekla kancléřka. "Jestliže je v sázce stabilita eura a zkušenosti posledních několika let říkají, že obtíže jedné země ohrožují naši společnou měnu, pak nás to zavazuje prokázat solidaritu," dodala. "Pomůžeme, pokud země udělá všechno, co má," podotkla nicméně.

Papandreu na oplátku slíbil, že Řecko splní závazky dané mezinárodním věřitelům a bude uskutečňovat reformy, jimiž je zahraniční finanční pomoc podmíněna.