Někdejší ukrajinská premiérka Julija Tymošenková ve čtvrtek označila svůj proces za klasický lynč, jehož se stala obětí. Její případ je podle ní ostudou Ukrajiny. Informovala o tom agentura Reuters.

Podle obžaloby překročila pravomoci, když v roce 2009 uzavřela nevýhodné dohody o dodávkách ruského zemního plynu.

"Již dávno měl být vynesen osvobozující verdikt, který by ukončil tohle ponížení Ukrajiny. Ale show pokračuje dál," řekla Tymošenková u příležitosti blížícího se konce procesu, ve kterém pro ni prokuratura žádá sedm let vězení.

Tymošenková při svém projevu dramaticky povstala, ačkoli předtím několik týdnů na znamení vzdoru zůstávala sedět, poznamenal Reuters.

"Tohle je klasický lynčovací proces prováděný skupinkou lidí, kteří dostali za úkol zbavit se nepříjemného problému," pronesla ke svým příznivcům.

Tymošenková, která stojí v čele nejsilnější opoziční strany v zemi, veškerá obvinění odmítá a označuje je za politickou mstu prezidenta Viktora Janukovyče.

 

Proces, který začal na konci června, považují Spojené státy a Evropská unie za politicky motivovaný. Společně vyzývají Janukovyče, aby našel způsob, jak soud ukončit.

Související