Vladimir Putin je populárnější a má větší autoritu než já, řekl ruský prezident Dmitrij Medveděv v televizním rozhovoru nedlouho poté, co se rozhodl nekandidovat na post prezidenta v druhém volebním období.

"Premiér Putin je teď nesporně nejautoritativnější politik v naší zemi a jeho rating je o něco vyšší," řekl prezident Medveděv.

Medveděv a Putin, který je nyní premiérem, oznámili minulý víkend, že si hodlají vyměnit svoje funkce. Putin odešel z postu prezidenta v roce 2008 po osmi letech v úřadu, protože už nemohl potřetí kandidovat. Nadále však zůstal hlavní osobou a je téměř jisté, že v březnu příštího roku vyhraje prezidentské volby.

Politologové a komentátoři si už lámou hlavu nad otázkou, jaký Putin to bude. The New York Times už předpověděl, že "Putin 2.0" převezme agendu svého předchůdce, jehož rétorika dlouho budila naděje liberálů a Západu, že se Kreml odvrátí od poloautoritářského režimu, nastoleného v Putinově prezidentské éře let 2000 až 2008.

Medveděv hovořil o obměně vlády

"Putin se ukazuje z nové stránky," usoudil anglojazyčný list The Moscow Times. Ale premiérův mluvčí Dmitrij Peskov popírá, že by ministerský předseda chtěl vylepšovat svou pověst.

Medveděv rovněž podle BBC hovořil o obměně vlády: "Dojde ke stěžejní změně ve vládě - vládu obsadí řada nových lidí. A to je velmi důležité."

Ruský prezident se podle zpravodajů BBC snaží také ukázat, že není Putinovou loutkou, která se snaží držet křeslo Putinovi, než znovu obsadí Kreml.

"O vítězi rozhodnou voliči," připomněl Medvěděv a odmítl tak nařčení, že o výsledku voleb je rozhodnuto předem.

Putinova strana Jednotné Rusko schválila jeho návrh, aby Medveděv vedl stranickou kandidátku pro prosincové parlamentní volby a stal se po volbách premiérem.

Ruská opozice plánovanou výměnu na nejvyšších postech odsoudila.

Související