Venezuelský prezident Hugo Chávez vyjádřil v sobotu podporu syrskému prezidentovi Bašáru Asadovi, který podle něj čelí americké a evropské agresi.

Nabídl, že zprostředkuje dialog mezi Asadem a syrskou opozicí, proti níž prezident posílá vojáky s těžkou technikou. Chávez také uvedl, že se modlí za svrženého libyjského vůdce Muammara Kaddáfího.

"Vyjadřuji solidaritu syrskému lidu, prezidentu Bašárovi. Čelí imperialistické agresi, útokům Yankeeského impéria a jeho evropských spojenců," prohlásil Chávez, který je známý svou protiamerickou rétorikou.

"Tímto válečným šílenstvím chce (americký) prezident (Barack) Obama se svými imperialistickými spojenci zničit syrský lid," řekl venezuelský prezident o nepokojích v Sýrii, které si podle OSN vyžádaly na 2700 mrtvých.

Syřané protestují vytrvale proti Asadovi půl roku, i když režim brání velká armáda a početná policie.

Chávez dal najevo i sympatie s Kaddáfím, jehož dlouholetý režim letos v létě svrhli povstalci podporovaní Severoatlantickou aliancí. "Libyjci vzdorují invazi a agresi. Prosím Boha, aby chránil život mého bratra Muammara Kaddáfího. Pronásledují ho a chtějí ho zabít," řekl venezuelský prezident, který stál na straně Kaddáfího od počátku povstání v Libyi.

Američené spekulovali o Chávezově zdraví

Prezident Chávez, spojenec kubánského Fidela Castra, se potýká se zdravotními problémy. Na Kubě podstoupil letos v červnu operaci kvůli nálezu rakovinového nádoru v pánevní oblasti.

Americká média tento čtvrtek podle deníku Nuevo Herald citovaným BBC uvedla informaci o náhlém převezení prezidenta do nemocnice kvůli selhání ledvin spojeným s léčbou rakoviny.

Chávez však brzy nato popřel, že by se jeho stav zhoršoval. "Cítím se dobře, právě si dávám dnešní první kávu," řekl do telefonu venezuelské státní televizi. A venezuelskému lidu vzkázal, že podobným zprávám nemají věřit.

V čele jihoamerické země stojí Chávez již od roku 1999. I během léčení však dal najevo, že se příští rok hodlá ucházet o další mandát.

Související