"Více než 10 tisíc raket země-vzduch, které představují závažnou hrozbu pro civilní letectví, mohlo opustit území Libye a padnout do nepovalovaných rukou v zemích od Keni po Kunduz v Afghánistánu," řekl Di Paola, kterého německý list citoval na svém webu. K typu střel se ale blíže nevyjádřil.

O chybějících zbraních v sobotu podle agentury AFP informoval také jeden z velitelů nového libyjského vedení, který v libyjské Přechodné národní radě odpovídá za stav výzbroje. Podle něj stále chybí "asi 5000" ruských raket země-vzduch typu SAM-7. "Bohužel je možné, že některé z těchto raket padly do špatných rukou... v zahraničí," uvedl tento činitel bez dalších podrobností.

Od začátku povstání proti vůdci Muammaru Kaddáfímu na konci února bylo v Libyi vyloupeno množství skladů zbraní a munice. Sám Kaddáfí část výzbroje podle AFP rozdal svým stoupencům na útěku.

Znepokojení nad možností šíření raket krátkého doletu vyjádřilo již dříve několik zemí. Rakety by podle nich mohla získat mimo jiné severoafrická větev Al-Káidy a použít je proti civilním letadlům. Spojené státy uvolnily na zničení zbylých zásob těchto střel značné finanční prostředky.

Související