Ruská raketa Sojuz-2 s družicí navigačního systému Glonass v neděli úspěšně odstartovala z arktického kosmodromu Pleseck. Informovalo o tom ruské ministerstvo obrany. Systém Glonass má konkurovat americkému navigačnímu systému GPS a chystanému evropskému systému Galileo.

"Ruské raketové síly úspěšně odpálily raketu Sojuz-2 s vesmírným přístrojem Glonass-M v 0:15 moskevského času (22:15 SELČ)," sdělil podle agentury Interfax tiskový mluvčí ruských raketových sil Alexej Zolotuchin.

Jde o první start Sojuzu od zřícení nákladní lodě Progress do altajských stepí 24. srpna. Havárie nastala krátce po startu kvůli poruše nosné rakety, která měla dopravit tuny nákladu na Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS).

Rusko po nehodě opravilo harmonogram kosmických letů, aby bylo možné překontrolovat pohonné jednotky raket. Start Sojuzu byl původně plánovaný už na sobotní večer, ale byl o den odložen kvůli nepřízni počasí.

Tři satelity, které měly ruský systém Glonass zkompletovat, se Rusku nepodařilo už loni v prosinci vynést na oběžnou dráhu, když se nosná raketa Proton i s družicemi zřítila do Tichomoří.

Související