Letošní Nobelovu cenu za lékařství a fyziologii získala trojice imunologů. Královská švédská akademie věd ocenila Američana Bruce Beutlera, Francouze původem z Lucemburska Julese Hoffmanna a Kanaďana Ralpha Steinmanna, který však minulý pátek zemřel.

Beutler a Hoffman byli oceněni za "objev spojený s aktivací přirozené imunity". Steinman získal Nobelovu cenu za objev dendritických buněk, které tvoří malou část bílých krvinek v krvi a tkáních a aktivují imunitní systém.

"Letošní laureáti Nobelovy ceny vnesli revoluci do našeho chápání imunitního systému objevením klíčových principů jeho aktivace," uvedl v oficiálním zdůvodnění svého rozhodnutí Karolinský institut, švédská akademie věd.

Americký a francouzský vědec společně dostanou polovinu z dotace ve výši deset milionů švédských korun (zhruba 27 milionů korun), s níž je každá z Nobelových cen spojena. Zbylých pět milionů švédských korun připadne Steinmanovi.

"Ralph Steinman objevil dendritické buňky imunitního systému a jejich unikátní schopnost aktivovat a regulovat adaptivní imunitu, pozdní fázi imunitní reakce, během níž jsou mikroorganismy vytěsňovány z těla," uvedl dále ve zdůvodnění. Dendritické buňky tvoří malou část bílých krvinek v krvi a tkáních a aktivují imunitní systém.

Výzkum oceněných imunologů vedl k vývoji nových takzvaných terapeutických vakcín, které stimulují imunitní systém k útoku na nádory. "Jejich práce otevřela nové cesty k vývoji prevence a léčby infekcí, rakoviny a zánětových nemocí," uvádí se také ve zdůvodnění.

Všichni laureáti budou slavnostně oceněni 10. prosince, v den výročí smrti Alfreda Nobela. Ten ve své závěti rozhodl, že jeho majetek bude vložen do fondu, z něhož bude každoročně udělována cena za významné vědecké objevy, literární tvorbu a zásluhy o mír ve světě. První Nobelovy ceny byly uděleny v roce 1901.

Minulý rok Nobelovu cenu za lékařství získal britský fyziolog Robert Edwards, který je průkopníkem umělého oplodňování a inovátorem v léčbě neplodnosti u lidí.

Oceněním za lékařství nebo fyzioklogii odstartoval letošní týden vyhlašování laureátů prestižních ocenění za úspěchy ve vědě, literatuře a v úsilí o světový mír. Příští pondělí bude vyhlášen letošní držitel Nobelovy ceny za ekonomii, která se uděluje od roku 1969.

Související