Laureáty letošní Nobelovy ceny za fyziku byli ve Stockholmu vyhlášeni tři američtí astrofyzikové. Švédský Nobelův výbor ocenil Saula Perlmuttera, Briana Schmidta, jenž má rovněž australské občanství, a Adama Riesse za odhalení zrychleného rozpínání vesmíru, které objevili díky pozorování vzdálených supernov.

Vědci si rozdělí odměnu deset milionů švédských korun (téměř 27 milionů korun). Na slavnostním předávání cen 10. prosince, v den výročí Nobelova úmrtí, ve Stockholmu každý z nich převezme rovněž medaili a diplom.

Všichni tři ocenění se podíleli na výzkumu explodujících hvězd, díky nimž vědci ke svému překvapení zjistili, že se rozpínání vesmíru zrychluje. Královská švédská akademie věd konkrétně uvedla, že vědci byli oceněni "za objev zrychlování rozpínání vesmíru pozorováním vzdálených supernov".

"V roce 1998 se kosmologie otřásla v základech, když dva vědecké týmy představily své objevy," uvedl Nobelův výbor. Objevy prý "pomohly odhalit vesmír, jenž je do značné míry vědě neznámý".

Vědci předpokládají, že rozpínání vesmíru urychluje takzvaná temná energie. Její podstata však zůstává možná největší záhadou současné fyziky.

Zítra mám na toto téma přednášku...

"Trochu se cítím, jako kdyby se mi narodili děti... klepou se mi kolena, jsem velmi vzrušený, velmi šťastný," řekl Schmidt v telefonátu z Austrálie do Stockholmu. V Austrálii bylo krátce po vyhlášení devět hodin večer. Vědec řekl, že se pokusí jít spát.

"Vlastně zítra mám zrovna přednášku v kosmologii na toto téma," řekl čerstvý nositel Nobelovy ceny. "Jsem oceněním zcela překvapen," přiznal také. "Ale byli jsme zcela zmatení i z výsledku našeho výzkumu," dodal.

"Ovšemže člověk neví, zda to má brát vážně, nebo ne," řekl z Kalifornie švédskému rozhlasu překvapený Perlmutter. "Člověk nikdy nepomýšlí na to, že by se to mohlo stát, ale je to mimořádná věc se o tom dovědět," komentoval astrofyzik citovaný agenturou AFP.

Astrofyzikové pozorovali supernovy typu Ia. Jde o exploze hvězd o hmotnosti asi jako naše Slunce, ale o rozměrech Země. Jedna taková supernova může do vesmíru vyslat tolik světla, jako celá galaxie.

Vědci však objevili přes 50 vzdálených supernov, jejichž světlo bylo slabší, než se očekávalo. A právě to byla známka toho, že rozpínání vesmíru se zrychluje, připomněl dnes Nobelův výbor. Před objevem se téměř stovku let vědělo, že se vesmír rozpíná od takzvaného velkého třesku před zhruba 14 miliardami let. Vědci však netušili, že se rozpínání zrychluje.

Zatímco dvaapadesátiletý Perlmutter a o deset let mladší Riess působí na amerických univerzitách v Berkeley a v Baltimoru, Schmidt (44) šéfuje výzkumu supernov na Australské národní univerzitě ve Weston Creek.

Loni byla Nobelova cena za fyziku udělena Andremu Geimovi a Konstantinu Novoselovovi za průkopnické experimenty se "zázračným materiálem" grafenem, nejtenčí možnou vrstvou uhlíku. Grafen skýtá široké možnosti využití v elektronice.

Vyhlášením laureátů Nobelovy ceny za fyziku pokračuje druhým dnem týden udělování těchto prestižních ocenění za úspěchy ve vědě, literatuře a v úsilí o světový mír.

Ocenění nese jméno švédského vynálezce dynamitu Alfreda Nobela (1833-1896). Ten v závěti rozhodl, že jeho majetek bude vložen do fondu, z něhož bude každoročně udělována cena za významné vědecké objevy, literární tvorbu a zásluhy o mír ve světě. První Nobelovy ceny byly uděleny v roce 1901.

Související