Až pět milionů amerických voličů může přijít o možnost hlasovat příští rok v prezidentských volbách. Důvodem je změna volebního zákona v několika amerických státech, která vyžaduje pro registraci voliče vládou vydaný identifikační průkaz s fotografií. Jak v úterý informoval server Huffington Post, mnozí Američané takové průkazy nemají.

Podle analýzy Brennanova střediska při Newyorské univerzitě se úpravy dotknou především amerických černochů a Hispánců. Ti totiž obvykle nemají dokumenty vydávané federální vládou, ale pouze od státu, v němž žijí. Středisko konstatuje, že například v Texasu nebude možné registrovat se k volbám pomocí průkazu ze státních univerzit, ale bude možné k registraci použít zbrojní pas.

Podle střediska zavádějí nová opatření téměř výhradně americké státy, jejichž zákonodárné sbory ovládají republikáni a kde je zároveň republikánský guvernér. Jedinými výjimkami jsou Rhode Island a Západní Virginie, kde mají ve státních parlamentech převahu demokraté, ale zpřísnění bylo rovněž schváleno.

Státy zavedení přísnějších pravidel zdůvodňují tím, že je třeba pečlivější registrací zamezit tomu, aby někteří voliči hlasovali dvakrát na různých místech.

V některých státech ale zavedení nových pravidel vyvolalo velký odpor. Demokraté v Ohiu pořádají petiční akci s cílem uspořádat referendum, které by nová pravidla o registraci voličů zrušilo.

Příští rok v listopadu bude demokratický prezident Barack Obama usilovat o obhájení svého mandátu. Jeho vyzývatel vzejde z republikánských primárek, které začnou v lednu. Podle průzkumů je největším favoritem bývalý guvernér Massachusetts Mitt Romney.

Související