Tibetský duchovní vůdce dalajlama v úterý zrušil plánovanou návštěvu Jihoafrické republiky, neboť nedostal včas vízum. Oznámila to podle AFP dalajlamova kancelář. Žádost podal podle serveru VOA před pěti měsíci, aby se mohl zúčastnit oslav 80. narozenin držitele Nobelovy ceny za mír Desmunda Tutua, které začínají ve čtvrtek.

Dalajlama se měl mimo jiné v Kapském městě v sobotu zúčastnit konference Desmond Tutu za mír, která je součástí oslav narozenin tohoto jihoafrického arcibiskupa.

"Jeho svátost měla odjet do Jihoafrické republiky 6. října, ale ještě nebyla doručena víza," sdělila kancelář dalajlamy ve zprávě, kterou vysvětlila zrušení cesty.

Tutu v úterý vyjádřil hlubokou lítost nad zrušením návštěvy dalajlamy. Podle něj se zacházení s žádostí o vydání víza silně podobalo postupům vůči černým Jihoafričanům při cestování během apartheidu, citovala ho agentura Reuters. "Způsob reakce na žádost o vízum ze strany jihoafrické vlády hluboce uráží dva držitele Nobelovy ceny za mír, kteří patří mezi nejrespektovanější duchovní vůdce na Zemi," uvádí se v prohlášení Tutuovy nadace.

Jihoafrické ministerstvo zahraničí prohlásilo, že zrušení návštěvy je rozhodnutím dalajlamy, nikoli JAR. "Originál cestovního pasu byl doručen až 20. září, až tím byly splněny požadavky k vydání víza," vysvětlil mluvčí ministerstva Clayson Monyela.

 

Jihoafrická vláda čelí za své chování vůči dalajlamovi silné kritice na domácí scéně. Opozice označila postoj vlády za nepřípustný. "Tím, že své rozhodnutí odkládala, rozhodla o svém osudu. Dovolila Číně, aby Jihoafrické republice diktovala zahraniční politiku," uvedl opoziční poslanec Stevens Mokgalapa citovaný agenturou AFP.

Dalajlama navštívil JAR v roce 1996, kdy ho pozval tehdejší prezident Nelson Mandela, a později v letech 1999 a 2004. Od nástupu Jacoba Zumy do prezidentského úřadu se do země nepodíval, neboť mu JAR odmítla vydat vízum v obavě z reakce Číny, která je důležitým obchodním a diplomatickým partnerem Jihoafrické republiky.

Šéf centra pro mír Desmonda Tutua v Kapském městě Nomfundo Walaza podle VOA prohlásil, že zpoždění a mlčení vlády v souvislosti s žádostí o vízum je důkazem chybějícího respektu vůči arcibiskupovi Tutuovi i vůči dalajlamovi.

Jak připomíná AFP, dalajlama požaduje dialog s čínským vedením, jehož cílem by bylo získání autonomie pro Tibet pod čínskou administrativou. Peking však jeho snahy vnímá stále jako nebezpečný separatismus.

Související