Růst americké ekonomiky už se téměř zastavil a hospodářství je na pokraji stagnace. Před společným hospodářským výborem Kongresu to řekl šéf tamní centrální banky (Fed) Ben Bernanke.

Fed je podle něj připraven ekonomiku znovu podpořit, Kongres už by ale neměl pokračovat ve výdajových škrtech. Pro tak slabou ekonomiku by to podle něj mohlo být nebezpečné.

Bernanke už nějakou dobu čelí odporu skupiny vlivných republikánů, kteří jej varovali před snahou ještě více snižovat tržní úroky.

"Musíme se ujistit, že proces hospodářského oživení bude pokračovat, a že se bude nadále snižovat míra nezaměstnanosti," řekl Bernanke. Akciový trh po jeho slovech začal rychle smazávat ztráty a některé indexy se přehouply do zisku. Dolar se naopak vydal opačným směrem a začal slábnout vůči euru.

Spor o dvojí mandát

Bernanke dostával v rámci slyšení dotazy od zákonodárců, kteří se jej většinou ptali na hospodářské vyhlídky a na postup, jaký má Fed připraven, aby zažehnal další krizi. Například zástupce státu Texas Kevin Brady navrhl, aby Fed upustil od svého duálního mandátu a plně se věnoval měnové politice. Brady prý v nejbližší době předloží i potřebný návrh, aby se o něm mohlo hlasovat.

Duální mandát Fedu ukládá, aby pečoval o cenovou stabilitu a o maximální zaměstnanost. Podle Bradyho je ale teď důležitější cenová stabilita. Brady ale varoval, aby jeho slova nebyla dezinterpretována.

"I když někdo může chybně říkat, že jeden mandát znamená, že důraz na zaměstnanost není důležitý, historie nám ukázala, že centrální banka o zaměstnanost nejlépe pečuje tím, že usiluje o dosažení dlouhodobé cenové stability," upozornil Brady.

"Měnová politika ovlivňuje ceny. Naproti tomu rozpočet, daně a regulace ovlivňují reálnou výrobu a pracovní místa," dodal.

Operace Twist

Americká ekonomika v prvním pololetí výrazně zpomalila růst a za srpen už ani nevytvořila žádná pracovní místa. Spotřebitelská důvěra pak spadla na nejnižší bod od recese. Fed na zářijové schůzce svého měnového výboru oznámil čerstvá opatření na podporu ekonomiky, takzvanou "operaci twist". Ta spočívá v posunu splatnosti státních dluhopisů.

Nový program předpokládá, že Fed do konce června příštího roku nakoupí státní dluhopisy v objemu 400 miliard dolarů (asi 7,6 bilionu Kč) se splatností šest až 30 let. Dopady na bilanci hodlá neutralizovat prodejem dluhopisů ve stejném objemu, avšak se splatností do tří let.

Američané ve snaze zabránit dalšímu růstu zadlužení přistoupili v poslední době k celé řadě úsporných opatření. Bernanke je vyzval, aby v krátkodobém výhledu nesnižovali výdaje tak rychle jako dosud. A to ani za předpokladu, že řeší snižování rozpočtového deficitu ve výhledu na několik let.

Úsporná opatření a přetrvávající vysoká nezaměstnanost mají podle šéfa Fedu nepříznivé dopady na spotřebitelskou důvěru. Právě spotřebitelé jsou ale pro ekonomiku nejdůležitější: výdaje spotřebitelů totiž v USA tvoří podstatnou část růstu hrubého domácího produktu. Na spotřebitele doléhají už potíže na realitním trhu i horší přístup k úvěrům.

Bernanke se vyjádřil i ke kurzu čínské měny. Politika, kterou uplatňuje Peking a pro kterou je typická snaha bránit rychlejšímu zpevňování měny, podle šéfa Fedu nedovoluje rychleji vyrovnat síly v globální ekonomice. "To znamená, že máme dvourychlostní oživení: Mladé tržní ekonomiky rostou velmi rychle a vyspělé průmyslové ekonomiky rostou velmi pomalu. Pokud by zde byla větší flexibilita měn, bylo by možné dosáhnout vyrovnanějšího růstu," řekl.

Americký akciový index S&P 500 po zahájení obchodování spadl o více než dvě procenta, čímž se jeho ztráta z letošního maxima prohloubila na více než 20 procent. Právě 20procentní propad z maxima je tou hranicí, která vymezuje, že index vstupuje do "medvědího trhu". Po prohlášení Bernankeho index ztráty zmírnil.