Americký herec Sean Penn v úterý přijel do východolibyjského města Benghází, které bylo v uplynulých měsících epicentrem povstání proti libyjskému vůdci Muammaru Kaddáfímu. Podle agentury AFP chce oscarový herec známý z filmů Milk nebo Jmenuji se Sam zjistit humanitární potřeby Libyjců a načerpat inspiraci.

"Je to moje první návštěva Libye, je to podnětná země. Arabské jaro mě inspiruje a jsem tady, abych si udělal představu o typu humanitární pomoci, která (sem) může být přivezena," řekl Penn po příletu do Benghází.

"To, co se děje v této části světa, je fantastické... Jsem tu nováček, přijel jsem, abych to všechno nasál," dodal herec. Před cestou do Libye navštívil Egypt, kde se v pátek zúčastnil demonstrace na káhirském náměstí Tahrír.

V Libyi se prý v průběhu několika dnů chce sejít s představiteli humanitárních organizací i s některými představiteli nového vedení, které zemi po pádu Kaddáfího režimu spravuje.

Protivládní povstání v Libyi začalo na konci února poté, co podobné revolty v sousedním Egyptě a Tunisku smetly tamní dlouholeté vládce. Povstání v Libyi se ale na rozdíl od těchto zemí neobešlo bez mezinárodní vojenské pomoci, která měla chránit civilisty před Kaddáfího vojsky.

Kaddáfího věrní ani po srpnovém vyhnání jejich vůdce z hlavního města Tripolisu nepřestávají klást odpor a boje na několika místech pokračují. Sám Kaddáfí stále dopaden nebyl. Zatímco jeho rodina uprchla do sousedního Alžírska, kde se plukovník ukrývá, nikdo neví.

Související