Do roku 2013 chce albánská vláda zlikvidovat zásoby zbraní, které zdědila po komunistickém režimu. Zbraně představují podle ministerstva obrany vážné ohrožení národní bezpečnosti a bezpečnosti obyvatel.

Ministr obrany Arben Imami na konferenci o demilitarizaci v Tiraně v úterý řekl, že bude zničeno 45 tísíc tun munice a zavřeno 22 skladů umístěných blízko obydlených oblastí.

Albánie zdědila statisíce tun munice z dob režimu diktátora Envera Hodži. Ten stál v čele země několik desetiletí až do pádu v roce 1990 a byl posedlý strachem ze zahraniční agrese. Zbraně jsou uskladněny v nevyhovujících podmínkách a často blízko obytných zón a hrozí tady velké riziko výbuchu s vážnými důsledky.

"Naším cílem je snížit nebezpečí, které zbraně a munice představují pro obyvatele," řekl Imami na tiskové konferenci.

Podle ministerstva obrany se Albánii podařilo za pomoci Spojených států a OBSE v roce 2008 zlikvidovat 20 tisíc tun munice a dalších 25 tisíc tun bude zničeno letos. Část zneškodní ve zbrojovkách specialisté, mezi kterými jsou i bývalí vojáci, další část bude zničena na střelnicích.

Albánie zažívá pravidelně dramatické situace, které působí obrovský arzenál zbraní. Před třemi lety v březnu 2008 obrovský výbuch muničního skladu v obci Gërdec jen deset kilometrů od Tirany zabil 26 lidí, tři stovky byly zraněny a tisíce lidí zůstaly bez domova.

Albánie s 3,2 milionu obyvatel je od roku 2009 členem Severoatlantické aliance. Mnoho členských zemí a mezinárodních institucí jí nabídlo finanční a technickou pomoc při likvidaci zbraní.

Související