Nobelovu cenu za chemii získal Daniel Shechtman z Izraelského technologického institutu v Haifě. Výbor ocenil jeho objev kvazikrystalů, který zásadně změnil pohled na pevnou hmotu.

Shechtman pevnou látku, jejíž molekuly a atomy nejsou uspořádány ani periodicky, ani zcela náhodně, objevil v roce 1982. "Na rozdíl od předchozí domněnky, že atomy jsou usazeny uvnitř krystalů v symetrických vzorcích, Shechtman ukázal, že atomy v krystalu by mohly být usazeny ve vzorcích, které se nemusí opakovat," píše se v oficiálním prohlášení akademie.

Ian Sample z britského listu Guardian se ihned po zveřejnění Shechtmanova jména pokusil s laureátem spojit. "Teď nemohu mluvit. Telefonuji se Stockholmem," omluvil se profesor.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.