Evropský parlament dnes v Bruselu představil své návštěvnické centrum. Evropské Parlamentarium je druhým největším parlamentním návštěvnickým střediskem na světě po Kapitolu ve Spojených státech a funguje ve všech 23 oficiálních jazycích Evropské unie.

Pro návštěvníky se Parlamentarium, jehož vybudování stálo 21 milionů eur (520 milionů korun), otevře 14. října.

"Evropský parlament otevírá dveře k přímé komunikaci s občany EU," řekla novinářům představitelka Evropského parlamentu pro komunikaci Juana Lahousseová-Juárezová. "Hlavním úkolem je překonat mezeru mezi evropskými institucemi a občany," doplnila.

Návštěvníci střediska by podle ní měli lépe poznat, jak Evropský parlament funguje a co je pracovní náplní europoslanců.

Představitelé Evropského parlamentu předpokládají, že středisko ročně navštíví až 450.000 lidí. Poměrně vysoké číslo je dáno tím, že Parlamentarium bude otevřené každý den s výjimkou hlavních svátků.

Roční provozní náklady na provoz návštěvnického střediska se odhadují na 2,5 milionu eur (62 milionů korun). Není však vyloučeno, že se částka zvýší, pokud by zájem o středisko překročil očekávání a bylo by třeba výšit počet zaměstnanců.

Parlamentarium se rozkládá na 5400 metrech čtverečních a je rozděleno na několik částí. Návštěvníci mají příležitost projít interaktivní výstavou historie evropské integrace od meziválečných dob po současnost.

V sekci věnované současnosti najdou informaci o aktuálním rozložení sil v parlamentu, stejně jako osobní vzkazy od většiny europoslanců. Návštěvníci zároveň mají příležitost sami něco jednotlivým poslancům vzkázat.

Ve dvou kinosálech se promítají filmy, z nichž jeden přibližuje fungování parlamentu a druhý ukazuje, jak se fungování EU promítá do každodenního života jejích obyvatel.

Součástí Parlamentaria je i interaktivní hra pro školní výpravy. Děti ve věku 14 až 16 let mají možnost stát se na dvě hodiny europoslanci a vyzkoušet si evropský legislativní proces, včetně projevu na plenární schůzi parlamentu a vystoupení na tiskové konferenci.

Rozhodnutí o vybudování návštěvnického střediska padlo v roce 2005. Náklady na jeho vznik, včetně původních studií, se vyšplhaly na 21 milionů eur. Podle představitelů parlamentu je to zlomek částky, kterou stálo vytvoření návštěvnického střediska v Kapitolu; americké centrum, které pokrývá desetkrát větší plochu než to evropské, stálo v přepočtu 421 milionů eur.