Dva Poláci, kteří prý v různých zemích Evropy, včetně Česka, terorizovali obchody sítě Ikea, dělali vše pro to, aby se nepřišlo na to, že jsou z Polska. V sobotu to řekla policie, která oficiálně potvrdila informace z pátku o tom, že dvojici zadržela. Jeden ze zadržených měl problémy se zákonem už v minulosti, druhý pracoval jako manažer.

Policisté dva muže ve věku 39 let zadrželi v Kujavsko-Pomořanském vojvodství na severu země. Jeden má za sebou kariéru manažera v různých firmách a zná čtyři jazyky.

 "Díky svým profesním zkušenostem ví, jak fungují velké firmy a má dobré technické znalosti," řekl agentuře PAP mluvčí polské policie Mariusz Sokolowski. Dodal, že šlo o těžký případ, protože údajní pachatelé se velmi snažili, aby za sebou nenechali "polskou stopu". "Využívali moderní technologie, přejížděli tisíce kilometrů, různým způsobem se snažili vše zamaskovat," uvedl Sokolowski.

Muži obchody sítě Ikea terorizovali od konce května do začátku září. Malé nálože nastražili v Belgii, Nizozemsku, ve Francii, Německu a Česku. V německých Drážďanech výbuch lehce zranil dva lidi. Pachatelé se snažili švédskou nábytkářskou firmu vydírat. Poté, co položili nálož v obchodním domě v Praze-Zličíně, žádali šest milionů eur (přes 149 milionů korun) výkupného a hrozili, že pokud se dodání peněz opozdí, budou výbuchy i jinde.

"Nálože byly čím dál silnější, a tak existovalo vážné nebezpečí pro zdraví a život mnoha lidí, byla to hra o čas," uvedl Sokolowski.

Policisté v různých zemích, kde se tyto případy staly, mezi nimi zpočátku neviděli souvislost. Nicméně polští policisté se dostali k informacím, díky nimž se ukázalo, že celou sérii výbuchů jde spojit.

Související