Proces s bývalou ukrajinskou premiérkou Julijí Tymošenkovou je podle ministra zahraničních věcí Karla Schwarzenberga velmi pochybný. Ovšem jednání mezi EU a Ukrajinou o volném obchodu mohou podle většiny unijních šéfů diplomacií i přesto pokračovat.

V úterý má ukrajinský soud vynést rozsudek nad Tymošenkovou, která vede nejsilnější opoziční stranu Vlast. Obviněna je z překročení pravomocí při podpisu smlouvy o dodávkách ruského zemního plynu v roce 2009, přičemž žaloba pro ni žádá sedm let vězení.

"Myslím, že na jedné straně považujeme tento proces za velmi pochybný," řekl v Lucemburku Schwarzenberg, jenž se situací na Ukrajině s kolegy na zasedání zabýval. Zdá se prý, že jde o pokus vyřadit ji z politického procesu. "Což pro nás přijatelné není," zdůraznil český ministr.

Je ale podle Schwarzenberga důležité, aby se Ukrajina dál přibližovala Evropě. EU jedná s Kyjevem o asociační dohodě, která by měla přinést vznik prostoru volného obchodu mezi unií a touto bývalou sovětskou republikou.

Český ministr podotkl, že i kdyby smlouva byla nakonec dojednána, tak to ještě neznamená, že projde ratifikací v členských zemích. Schwarzenberg totiž neočekává, že by se tak stalo, pokud budou předáci opozice ve vězení. "Pak to má sice (Ukrajina) vyjednané, ale bude mít z toho prd, poněvadž to neprojde," podotkl ministr.

Podle jeho italského kolegy Franka Frattiniho je pro pokračování jednání většina členských zemí unie. I on nicméně zdůraznil, že je unie připravena případné odsouzení expremiérky tvrdě kritizovat. "Počkáme, co se stane, avšak technická jednání mohou pokračovat," řekl Frattini.

Související