Ostrov Key West na jihu Floridy se v pondělí stal dalším místem USA, které získalo povolení organizovat charterové lety na komunistickou Kubu. Ze všech dosavadních letišť má Key West do Havany nejblíže - let trvá necelou půlhodinu, což je méně, než trvá cesta autem do nedalekého Miami.

Spojené státy neudržují s Kubou diplomatické styky a turistická výměna mezi oběma zeměmi kvůli platnému obchodnímu embargu formálně neexistuje.

Za vlády prezidenta Baracka Obamy se ale poměry zmírnily a v rámci "mezilidských kontaktů" americké úřady povolují výjezd občanů USA kubánského původu. Ti si k cestě na sousední ostrov jednorázově pronajímají nepravidelné charterové spoje.

Key West, vzdálené od kubánského pobřeží jen 140 kilometrů, se stalo devátým americkým městem, které letos dostalo povolení vypravovat charterové lety na Kubu. Podobné povolení letos už získala letiště v Tampě, Fort Lauderdale, Baltimoru, Chicagu, Atlantě, New Orleansu, Dallasu a Houstonu. Již dříve byly povoleny starty do Havany z New Yorku, Miami a Los Angeles.

Letiště na Key West smí na Kubu vypravovat letadla s maximálně deseti pasažéry a potřebuje navíc speciální povolení kubánských úřadů. Před komunistickou revolucí na Kubě právě z Key West odlétaly na ostrov tisíce amerických turistů za zábavou a odpočinkem.

Taková perspektiva je podle agentury AP přece jen vzdálená. Od loňského roku, kdy Obama cestovní omezení uvolnil, navštívilo ale Kubu už 350 tisíc Američanů kubánského původu. Pravidelné komerční linky mezi oběma zeměmi ovšem stále žádné neexistují.

Související